Akademia Twórczej Aktywności – Stowarzyszenie Karan
Akademia Twórczej Aktywności prowadzona jest przez Stowarzyszenie KARAN od 2004 roku w Warszawie oraz Radomiu.
Program zakłada kreowanie pozytywnego i prawdziwego obrazu okresu senioralnego oraz zapewnienie osobom w wielu emerytalnym równoprawnej pozycji wśród innych etapów życia człowieka. Poprzez różne formy zajęć członkowie Akademii mogą aktywnie spędzić swój wolny czas. Akademia Twórczej Aktywności daje seniorom szansę działania na rzecz Stowarzyszenia, a więc wykorzystania swoich umiejętności, doświadczenia i wiedzy oraz doświadczania permanentnej edukacji oraz rozwoju osobistego i społecznego.
Program wychodzi naprzeciw potrzebom i podejmuje działania służące poprawie i utrzymaniu statusu społecznego oraz bezpieczeństwa osobistego, zdrowotnego i socjalnego, a także poprawie jakości życia osób starszych, możliwości pełnego udziału ich w kulturze i życiu społecznym.
Założeniem Programu jest także wsparcie i promocja ważnych dla funkcjonowania osób starszych procesów integracji międzypokoleniowej przez umożliwienie seniorom pełnienia odpowiedzialnej roli mentorów dla młodych ludzi znajdujących się w trudnym, kryzysowym momencie życiowym. Obie grupy uczestników seniorzy i młodzież, tworząc pary mentorskie są grupami, z którymi od wielu lat pracuje KARAN.
Z uwagi na specyfikę grupy młodzieży – głównie odbiorcy świadczeń Karan – młodzież w trakcie lub po terapii uzależnień, w fazie postrehabilitacyjnej aktywności mentorskie dotyczą atrakcyjnych i alternatywnych dla młodzieżowych zachowań ryzykownych działań umożliwiających kontakty osobiste i zaangażowanie własne – grupa sportowa, teatralna i związana ze sztuką.
Oddziaływania mentorskie prowadzone w Programie kładą nacisk na stopniowe, ponowne uspołecznienie i powrót do życia, duże znaczenie relacji osobistych oraz bliskich kontaktów partnerskich, znaczenie akceptacji i uznania, potrzeby stabilnych i pozytywnych wzorców życiowych.
W przestrzeni tematycznych grup realizowanych w Programie istnieje możliwość wzajemnego spotkania, poznania i docenienia, także przeżycia przynależności do wspólnoty osób oraz akceptacji grupy rówieśniczej i międzypokoleniowej. Stacjonarne działania projektowe wzmocnione są wyjazdami integracyjnymi, co umożliwia uczestnictwo we wspólnych przeżyciach, a tym samym lepsze poznanie i uwrażliwienie na potrzeby własne i innych osób.
Jak pokazuje doświadczenie dotychczas prowadzonych programów powstające pary mentorskie wykazują się dużą trwałością, umożliwiając budowanie stabilnych relacji międzypokoleniowych.
Do kogo kierowany jest Program?
Podstawową grupą docelową Programu są seniorzy w wieku 60+ zainteresowani wzrostem swojej aktywności życiowej i społecznej oraz poprawą funkcjonowania społecznego oraz psychicznego, przez pełnienie funkcji mentora dla osób młodych, znajdujących się w fazie rehabilitacyjnej i postrehabilitacyjnej związanej z leczeniem z uzależnienia.
Bardzo ważne dla uczestników Programu są: mobilność oraz stan psychofizyczny, chęć angażowania się w działania społecznie użyteczne, w szczególności z uczestnictwem młodzieży, predyspozycje/ doświadczenia w pracy z młodzieżą, możliwości budowania i utrzymywania relacji oraz wywierania pozytywnego wpływu osobistego.
Cel główny Programu
Tworzenie warunków dla integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej osób starszych przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury społecznej.
Cel szczegółowy:
Upowszechnienie mentoringu dla seniorów jako formuły działań mię
Aktywizacja osób starszych poprzez uczestnictwo w działaniach integracyjnych i wolnoczasowych.
Wzrost samooceny, poczucia sprawczości i bycia potrzebnym u osób starszych poprzez działania społecznie użyteczne w charakterze mentora.
Wzrost motywacji życiowej i jakości funkcjonowania społecznego osób starszych przez działania integracji mię
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
Stowarzyszenie oraz Fundacja KARAN w realizacji swoich celów statutowych współpracowało oraz współpracuje z wieloma organizacjami, instytucjami i uczelniami wyższymi na całym świecie – w USA, Kanadzie, Kostaryce, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Litwie, Rumunii, Austrii, Turcji, Włoszech, Słowacji. Każdy z tych kontaktów służył wzajemną wymianą doświadczeń i kierunków działań oraz współpracy w prowadzeniu projektów edukacyjnych i społecznych o charakterze ponadnarodowym.
Akademia Twórczej Aktywności jest inicjatywą prowadzoną przez Stowarzyszenie KARAN od 2004 roku w Warszawie i Radomiu. Program ten ma na celu kreowanie pozytywnego i autentycznego obrazu życia w okresie senioralnym oraz promowanie równoprawnej pozycji seniorów w społeczeństwie.
Lokalizacje i Kontakt
Warszawa:
Tel: [Podaj numer telefonu]
Email: [Podaj adres email]
Radom:
Tel: [Podaj numer telefonu]
Email: [Podaj adres email]