Cele oraz zasady działania Fundacji
Celem Fundacji jest:
1. Udzielanie wszechstronnej pomocy dorosłym, młodzieży i dzieciom z rodzin, w których są osoby uzależnione oraz zagrożone uzależnieniem, w sytuacji kryzysu oraz zagrożenia wykluczeniem społecznym, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
2. Organizowanie działalności charytatywnej oraz akcji społecznych na rzecz dorosłych, młodzieży i dzieci z rodzin, w których są osoby uzależnione, zagrożone uzależnieniem oraz ochrona ich zdrowia, rozwoju, kształcenia i wychowania.
3. Propagowanie wzorca trwałej i zdrowej rodziny oraz społeczeństwa.
4. Organizowanie form kształcenia, rozwoju osobistego, poprawy zdrowia, wypoczynku dla dorosłych, młodzieży i dzieci objętych celami Fundacji.
5. Udzielanie pomocy zdrowotnej, terapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej, edukacyjnej i socjalnej dorosłym, młodzieży i dzieciom objętym celami Fundacji.
6. Wspieranie programów, środowisk zawodowych, organizacji społecznych i instytucji świadczących pomoc zdrowotną, terapeutyczną, psychologiczną, pedagogiczną, edukacyjną i socjalną rodzinie oraz jej poszczególnym członkom.
7. Inicjowanie i wspieranie innowacyjnych narzędzi pracy, metod i rozwiązań oraz technologii w zakresie promocji zdrowego stylu życia oraz terapii i leczenia uzależnień, reintegracji społecznej i zawodowej oraz zapobieganie innym problemom społecznym, wykluczeniu społecznemu.
8. Rozwijanie postaw prospołecznych, nastawionych na aktywne współdziałanie w integralnym rozwoju osoby i rodziny, współpracy środowiskowej, tworzeniu lokalnych systemów wsparcia i ochrony zdrowia.
9. Działalność na rzecz i we współpracy z instytucjami, organizacjami i środowiskami, osobami, których celem działania są: działalność edukacyjna, kulturalna, artystyczna, specjalistyczna w zakresie udzielania pomocy pedagogicznej, psychologicznej, terapeutycznej, coachingowej i mediacyjnej.
10. Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej oraz doradztwa zawodowego.
11. Ochrona i promocja zdrowia.
12. Promocja i organizacja wolontariatu oraz działań międzypokoleniowych.
13. Promocja aktywnego, zdrowego stylu życia, działania w zakresie poprawy samodzielności i dobrostanu w grupie seniorów.
14. Kształtowanie świadomości społecznej w zakresie działań, zjawisk, postaw niesprzyjających ochronie zdrowia i kształtowaniu dobrostanu osobistego, rodzinnego i społecznego.
15. Przeciwdziałanie wszelkim uzależnieniom chemicznym i behawioralnym.
16. Udzielenie wszechstronnej pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym.
17. Ułatwianie powrotu do społeczeństwa oraz udzielanie pomocy w kierunku zmiany zachowań ryzykownych, w tym redukcji szkód, osobom uzależnionym, zagrożonym uzależnieniem i wykluczeniem społecznym.
18. Wypracowanie skutecznych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się uzależnień, bezdomności, przemocy i agresji, przestępczości, a także wykluczenia społecznego.
19. Rozwijanie współpracy z władzami i organami administracji państwowej, samorządowej i międzynarodowej, organizacjami pozarządowymi, kościołami i związkami wyznaniowymi w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom, bezdomności, agresji, przemocy, przestępczości, wykluczeniu społecznemu, promowaniu rozwoju osobistego, aktywizacji zawodowej i społecznej oraz integracji międzypokoleniowej.
20. Promocja narodowej i lokalnej kultury oraz tradycji.
21. Promocja i upowszechnianie kultury fizycznej, aktywizacji sportowej i prozdrowotnej, krajoznawstwa oraz ekologii i aktywnych modeli spędzania wolnego czasu.
22. Działalność na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego, rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej, ograniczania przestępczości.
22. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury pomocy społecznej, ochrony zdrowia oraz rozwój zawodowy kadr pomocy społecznej, nauki, oświaty oraz zdrowia i porządku publicznego.
23. Propagowanie i rozwijanie integracji społecznej oraz obywatelskiego uczestnictwa w zaspokajaniu ludzkich potrzeb.
24. Działalność w zakresie zwiększania szans osób i środowisk zagrożonych wykluczeniem na płaszczyźnie społecznej i zawodowej.
25. Działalność upowszechniająca dobre i innowacyjne praktyki oddziaływań pomocowych wobec osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ich najbliższego otoczenia.
26. Działalność na rzecz rozwoju innowacyjnych form edukacji i kształcenia, wsparcia zdrowotnego, socjalnego, terapeutycznego, psychopedagogicznego.
FORMY DZIAŁALNOŚCI
Cele Fundacji realizowane są poprzez następujące działania statutowe pożytku publicznego, w formie odpłatnej i nieodpłatnej:
1. Udział w realizacji wszelkich inicjatyw z organizacjami krajowymi i zagranicznymi na rzecz dorosłych, młodzieży i dzieci objętych celami Fundacji.
2. Współpracę ze środowiskami i organizacjami społecznymi, religijnymi oraz związkami krajowymi i zagranicznymi w zakresie rozwiązywania problemów społecznych.
3. Świadczenie pomocy rzeczowej i finansowej dla osób objętych celami Fundacji.
4. Organizowanie zbiórek, aukcji, wystaw, odczytów, konferencji, szkoleń, prowadzenie działalności wydawniczej w celu zapobiegania uzależnieniom, przemocy i agresji.
5. Tworzenie i organizowanie programów, działań pomocowych w placówkach, zespołach, ośrodkach resocjalizacyjnych i terapeutycznych, medycznych i edukacyjnych.
6. Organizowanie wypoczynku, kształcenia edukacji w zakresie promocji i ochrony zdrowia oraz dobrostanu psychofizycznego.
7. Gromadzenie środków finansowych i rzeczowych, dotacji oraz darów od osób krajowych i zagranicznych, objętych celami Fundacji.
8. Wypracowywanie i upowszechnianie modeli, metod i standardów działań w zakresie pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, dotkniętymi ubóstwem i bezrobociem, uzależnionymi, niepełnosprawnymi, wykluczonymi społecznymi.
9. Współpracę ze środowiskami zawodowymi, organizacjami społecznymi i państwowymi oraz samorządowymi, instytucjami świadczącymi pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, dotkniętym ubóstwem i bezrobociem, uzależnionym, niepełnosprawnym, wykluczonym społecznym.
10. Wydawanie publikacji związanych z celami Fundacji.
11. Prowadzenie poradni psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci, młodzieży i rodzin, placówek wsparcia dziennego, oddziałów leczenia uzależnień, placówek readaptacji i resocjalizacji społecznej i zawodowej, placówek profilaktycznych.
12. Prowadzenie opieki dziennej, działań charytatywno-opiekuńczych, działań terapeutycznych, rehabilitacyjnych, readaptacyjnych, wychowawczych, edukacyjnych, kulturalnych, artystycznych, działań z zakresu przystosowania zawodowego na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych ubóstwem i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie.
13. Prowadzenie opieki całodobowej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych ubóstwem i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie.
14. Prowadzenie działalności psychologicznej i terapeutycznej, pomocy prawnej i mediacyjnej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym dotkniętych ubóstwem i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych.
15. Prowadzenie pomocy specjalistycznej, medycznej, pedagogicznej, terapeutycznej, coachingowej, mediacyjnej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych ubóstwem i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych.
16. Prowadzenie szkoleń i praktyk zawodowych z zakresu przeciwdziałania dysfunkcjom społecznym dla osób i instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy, prowadzenie działań psychoedukacyjnych i szkoleniowych dla osób uzależnionych, zagrożonych uzależnieniem, wykluczonych społecznie.
17. Organizowanie wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych ubóstwem i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych; połączonego z terapią i rehabilitacją podopiecznych Fundacji.
18. Prowadzenie działalności na rzecz rozwoju integralnego osób i rodzin tzn.: organizację szkoleń dla osób dorosłych, warsztatów i treningów dla dzieci i młodzieży, organizację kampanii informacyjnych i promujących rozwój społeczny, rodzinny, zawodowy, organizację konferencji i wykładów otwartych na temat rozwoju integralnego, tworzenie i realizację autorskich programów mających na celu rozwój emocjonalny, społeczny i zawodowy dzieci, młodzieży i osób, organizację spotkań kulturalnych i artystycznych.
19. Współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi krajowymi i zagranicznymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji.
20. Działalność szkoleniową i wydawniczą.
21. Inkluzję, włączanie osób defaworyzowanych społecznie w działalność wspomagającą rozwój i edukację, a także działania promujące postawy prospołeczne i patriotyczne.
22. Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z jej celami.
23. Współpracę z organizacjami pożytku publicznego, kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami specjalistycznymi krajowymi i zagranicznymi w zakresie realizacji celów Fundacji.
24. Tworzenie placówek: niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej i społecznej, zakładów leczniczych, placówek rehabilitacyjno readaptacyjnych, poradni, świetlic, klubów terapii zajęciowej, klubów integracji, spółdzielni socjalnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-leczniczych, wsparcia środowiskowego, wsparcia dziennego, punktów informacyjno–konsultacyjnych, diagnostycznych, dziennego i całodobowego pobytu, młodzieżowych ośrodków resocjalizacyjnych, wychowawczych i socjoterapeutycznych, szkoleniowych, dokształcania i doradztwa zawodowego, integracji społecznej i międzypokoleniowej dla osób objętych celami Fundacji.
25. Prowadzenie i inspirowanie działalności szkoleniowej, publikacyjnej i wydawniczej, edukacyjnej, artystycznej, kampanii społecznych oraz współdziałanie ze środkami masowego przekazu.
26. Prowadzenie działań promujących alternatywne wzorce wobec uzależnień, agresji i przemocy oraz pozytywne społecznie formy aktywności.
27. Prowadzenie działań przeciwdziałających przyczynom przestępczości oraz pomoc ofiarom i sprawcom przestępstw.
28. Prowadzenie własnych badań w zakresie celów Fundacji.
29. Inicjowanie form samopomocy wśród osób starszych i dorosłych, młodzieży, rodzin i bliskich osób zagrożonych uzależnieniem, uzależnionych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
30. Pozyskiwanie środków finansowych i rzeczowych, dotacji i darów od osób fizycznych oraz prawnych, krajowych i zagranicznych.
31. Świadczenie pomocy duchowej, moralnej, psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej, medycznej, rzeczowej, finansowej, prawnej i socjalnej osobom objętym celami Fundacji.
32. Organizowanie kolonii, obozów i turnusów terapeutycznych, rekreacyjnych i socjoterapeutycznych, rajdów innych form wypoczynku i aktywności dla osób objętych celami Fundacji.
33. Opracowywanie i realizowanie programów edukacyjnych, informacyjnych, zdrowotnych oraz społecznych o zasięgu lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym.
34. Prowadzenie działalności leczniczej oraz w zakresie pomocy społecznej.
35. Prowadzenie działalności na rzecz osób z zaburzeniami zachowania, chorych psychicznie oraz ich rodzin i bliskich.
36. Organizowanie imprez sportowych, konkursów, turnusów, eventów okolicznościowych oraz innych wydarzeń o charakterze sportowym.