DUCHOWOŚĆ
W centrum powołania oraz pracy Stowarzyszenia i Fundacji KARAN jest CZŁOWIEK.
W naszej 32. letniej działalności koncentrujemy się na nim, jego zdrowiu, dobrostanie, celach, potrzebach, dążeniach.
Każdy człowiek rodzi się z potrzebami. Są one bardzo podobne dla każdego z nas, choć zapewne różnimy się tym, w jakim stopniu dana potrzeba jest dla nas istotna, priorytetowa.
Podstawowe są potrzeby biologiczne czy fizjologiczne takie jak oddychania, snu, pożywienia, ciepła, schronienia. Bez nich nikt z nas by nie przeżył. O nie dbają najpierw rodzice i opiekunowie, a potem z czasem my sami. Już w tym pierwszym okresie życia (również prenatalnym) bardzo ważne są potrzeby psychiczne człowieka takie jak: bezpieczeństwa, zaufania, miłości i czułości, szacunku i uznania. Zaspokojenie tych potrzeb jest warunkiem zdrowia i rozwoju człowieka i to zarówno fizycznego jak i psychicznego. Tu też ważne są potrzeby relacji z innymi ludźmi. Każdy dorosły człowiek jest indywidualnością ze swoimi potrzebami. Każda rodzina też ma inną strukturę i specyfikę, inne warunki i wymagania; życie w każdej rodzinie ma swój indywidualny koloryt i styl.
Duchowość to zdolność człowieka do zrozumienia samego siebie, własnej natury. Im większe zaspokojenie powyższych potrzeb tym większa możliwość szukania sensu swojego życia i swojego w nim miejsca. Ta zdolność pozwala nam wyznaczać kierunki naszych dążeń czy też wartościować własne potrzeby do realizowania wyznaczonych celów. Duchowość też rozwija się wtedy, gdy człowiek zastanawia się nad własną tożsamością, nad tajemnicą swojego istnienia.
Na poziomie duchowym – jest to stawianie sobie pytań egzystencjalnych i szukanie odpowiedzi na pytanie „Kim właściwe jestem” i „Po co żyję „oraz „ Jaki jest mój cel”.
Praca nad duchowością to także ustalanie wartości i ich hierarchii, to stawianie sobie celów w życiu, aby je zrealizować. Możliwość poszukiwań związana jest z wolnością. Kiedy człowiek jest wolny od nałogów. Kiedy te ustępują robi się przestrzeń, aby móc doświadczać potrzeby kontaktu z sobą, z otoczeniem. Pojawia się potrzeba wiary, przeżywania. Te zdolności, możliwości jakie daje trzeźwe życie rodzą potrzebę rozwoju, nieustannego poszukiwania, to niekończąca się droga, która sama w sobie jest celem w duchowości.
KARAN jest organizacją promującą rozwijanie wartości duchowych w procesie leczenia uzależnień, które polega na pracy nad powrotem do wartości, przebaczeniem sobie i innym, pracy nad naprawieniem wyrządzonych krzywd i pojednaniem z sobą, rodziną i Bogiem jeżeli stał się on ważny w życiu.
Praca w tym obszarze jest podejmowana przez naszych pacjentów/ klientów, członków ich rodzin, osoby bliskie, wolontariuszy, pracowników, sympatyków naszych organizacji.
W naszej ofercie znajdują się elementy pracy nad duchowością, w których mogą uczestniczyć w/w osoby w sposób dowolny, dostosowany do ich potrzeb i preferowanej formy realizacji, możliwości czasowych i organizacyjnych.
W Stowarzyszeniu i Fundacji Karan proponujemy następujące formy pracy nad duchowością:
1/ Udział (od 35 lat) grupy Karan w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę (trasa Kraków – Częstochowa) – „Spotkanie, Terapia, Medytacja w Drodze”
2/ Udział w programie „Wieczernik Dobra” – zakładającym udział w wybranej aktywności/ aktywnościach w celu budowania dobrych relacji z osobami najbliższymi, samorozwoju oraz realizowania i promowania postawy dobroczynności w swoim najbliższym otoczeniu.
3/ Udział w programie „Wieczernik Różańcowy” – trwającym w miesiącu Różańcowym – październiku
polegającym na ofiarowaniu modlitwy jedną dziesiątką różańca za anonimową osobę uzależnioną lub społeczność ośrodka, w którym leczą się osoby uzależnione.
4/ Udział w spotkaniach/ wyjazdach plenerowych mających charakter integracyjny, modlitewny, rekolekcyjny, kultywujących tradycje świąteczne.
5/ Udział w inicjatywie „Światowa Róża Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Osób Uzależnionych i Rodzin w potrzebie” – realizującej indywidualną modlitwę wstawienniczą dziesiątką różańca o uzdrowienie dzieci uzależnionych, chorych oraz o uzdrowienie ich rodziców i rodzin. Udział w Róży Różańca polega na spotkaniu 20 osób, którzy poprzez codzienną modlitwę dziesiątką różańca odmawiają cały, pełny różaniec, wszystkie jego tajemnice.