Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN 

Program: ORGANIZOWANIE I PROWADZENIE PUNKTÓW PORADNICTWA RODZINNEGO NA TERENIE WROCŁAWIA                                                „WSPARCIE RODZI NADZIEJE”

Opis programu

Program współfinansowany przez Gminę Wrocław

Realizowany zgodnie z umową Nr D/WZD/2966/18/2022 z dnia 03.01.2022

PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE

Poprzez wnikliwe poznanie przyczyn problemów klienta, diagnozę sytuacyjną podczas spotkania indywidualnego z psychologiem, zostaną zaproponowane formy pomocy np. wsparcie psychologiczne, konsultacja, interwencja kryzysowa, porada, psychoedukacja. W zależności od potrzeb uczestnicy będą mogli skorzystać z wsparcia w sytuacjach kryzysowych, szczególnie znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, np. po śmierci bliskiej osoby, rozwodu, rozstania z partnerem, doświadczający przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej, utraty pracy, trudnościami związanymi z wyborem drogi życiowej itd. w zakresie poprawy komunikacji z partnerami życiowymi, z dziećmi, z rodzicami, w radzeniu sobie z problemami wychowawczymi, przewlekłymi chorobami somatycznymi osobistymi, swoich bliskich, samotnością, bezrobociem, konfliktami w pracy. Również będą mogli otrzymać pomoc i wsparcie w problemach uzależnienia.
Poradnictwo prowadzone jest w następujące dni tygodnia: wtorek i czwartek 16:00 -20:00

PORADNICTWO PEDAGOGICZNE

Prowadzone jest w zakresie umiejętności wychowawczych w formie spotkań indywidualnych z rodzicami lub opiekunami prawnymi dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, którzy doświadczają różnego rodzaju trudności wychowawczych. Trudności te mogą wynikać ze zmiany struktury rodziny (śmierć członka rodziny, rozwód, separacja, rekonstruowanie rodziny – rodzina patchworkowa), z wydarzeń traumatycznych na jakie rodzina jest narażona (uzależnienie członka rodziny, przemoc, utrata pracy, ubóstwo, ciężka choroba, obecna sytuacja społeczno - edukacyjna) lub z niedostatecznych umiejętności wychowawczych wyniesionych z domu rodzinnego. Poradnictwo w zakresie umiejętności wychowawczych jest przeznaczone zarówno dla rodziców i opiekunów zgłaszających się samodzielnie, jak również kierowanych przez instytucje społeczne (np. kuratorów, asystentów rodziny, szkoły). Poradnictwo pedagogiczne prowadzone będzie w piątek w godzinach 12:00-15:00. W sytuacji, gdy nie będzie można zrealizować spotkań indywidualnych w sposób tradycyjny, z uwagi na nadal trwająca epidemię COVID-19, będą możliwe spotkania przy pomocy teleporad oraz rozmowa audio-video przez Internet.

Adresatami zadania są rodziny oraz poszczególnych jej członków (dzieci, młodzieży)
Zapisy osobiście w placówce lub telefonicznie 71 3491556 od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 10:00-14:00.

Koordynator programu: mgr Dorota Furtak – Wlazińska

Programy i dofinansowania

Działania w programach realizowane są bezpłatne. Programy są współfinansowane lub finansowane przez dotujące je Instytucje.

    

***

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN

Program: PROWADZENIE EDUKACJI, PORADNICTWA, DZIAŁAŃ ŚRODOWISKOWYCH ORAZ PROGRAMÓW OGRANICZANIA SZKÓD ZDROWOTNYCH I SPOŁECZNYCH WŚRÓD OSÓB ZAGROŻONYCH UZALEŻNIENIEM I UZALEŻNIONYCH OD NARKOTYKÓW ORAZ CZŁONKÓW ICH RODZIN "ZDĄŻYĆ BY ŻYĆ"    

Opis programu

Program finansowany przez Gminę Wrocław
Realizowany zgodnie z umową D/WZD/PN/7/2020-2021 z dnia 31.12.2020 r.

Działania realizowane w projekcie są ukierunkowane na udzieleniu pomocy osobom zagrożonym uzależnieniem, uzależnionym i ich rodzinom poprzez zapewnienie do informacji, poradnictwa specjalistycznego. Polegały będą na udzielaniu indywidualnego poradnictwa specjalistycznego, spotkań o charakterze informacyjno – edukacyjnym i motywującym w postaci spotkań indywidualnych, Spotkań dla członków rodzin i bliskich w postaci interwencji rodzinnych. Działania grupowe będą przeznaczone dla osób po ukończonym procesie leczenia oraz tych, które utrzymują dłuższy okres abstynencji. Po zakwalifikowaniu przez terapeutę będą mogły uczestniczyć w grupie wsparcia – Grupie postrehabilitacyjnej. Działania przewidziane w ofercie zwiększą szanse na zmianę zachowań, zminimalizowania szkód zdrowotnych, społecznych, rodzinnych i osobistych. Adresatami będą mogły być osoby nieletnie oraz pełnoletnie. Korzystanie z pomocy pozwoli zdiagnozować problem, udzielić wsparcia. Motywowaniu do podjęcia leczenia. Wsparcia rodziców oraz osób bliskich w postaci edukacji oraz pomocy w ukierunkowaniu ich myślenia, najbardziej korzystnego, możliwego do akceptacji rozwiązania sytuacji problemowej z jaką zgłoszą się do placówki.

REALIZOWANE DZIAŁANIA:

Poradnictwo – spotkania motywacyjno-informacyjne dla osób eksperymentujących, uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz ich bliskich i rodzin Zawierać będą aspekt psychoedukacyjny na temat szkodliwości i rozwoju uzależnienia od narkotyków. W trakcie tych spotkań uczestnik uzyska podstawową wiedzę na temat mechanizmów i rozwoju uzależnienia oraz będzie uczył się w pierwszej kolejności umiejętności niezbędnych do utrzymywania abstynencji. Otrzyma wsparcie w bieżących trudnościach oraz będzie się uczyć jak radzić sobie z nimi w konstruktywny sposób. Dodatkowo ważna będzie praca nad uświadamianiem zasobów, które pozwolą zgłaszającym się osobom poradzić sobie z trudnościami bez używania substancji psychoaktywnych. W sytuacji używania szkodliwego praca nad motywacją do podjęcia pracy nad sobą z równoczesnym kontynuowaniem spotkań indywidualnych. Rozpoczęta będzie praca nad trwałym utrzymaniem abstynencji. Kolejne spotkania będą miały na celu poznanie siebie, zrozumienie i uporanie się z problemami emocjonalnymi, psychicznymi czy interpersonalnymi.
Rodzina i bliscy otrzymają informacje w postaci mikro edukacji na temat uzależnienia i funkcjonowania osoby uzależnionej. Otrzymają również informacje na temat form pomocy dla nich.

Spotkania odbywać się będą w poniedziałki 12.00-14.00, 15.00-20.00 wtorek 14:00 – 16.00, 14:00-19:00

Spotkania dla członków rodzin i bliskich – interwencje rodzinne.

Zajęcia prowadzone w ramach interwencji rodzinnych. Uczestnicy spotkań to rodziny, krewni, osoby żyjące z osobą-osobami, które są zagrożone uzależnieniem lub są uzależnione. Spotkania będą mogły przebiegać z udziałem osoby, której dotyczy problem bądź bez jej udziału. Ilość spotkań interwencyjnych zależeć będzie od stanu emocjonalnego osób zgłaszających się, a przede wszystkim zdiagnozowania problemu i gotowości do przyjęcia pomocy. Na pierwszym spotkaniu rozpoznawana będzie sytuacja w jakiej znalazła się rodzina czy jej poszczególni członkowie. Kolejne spotkania decydują o planowaniu działań i podjęciu decyzji co do np. uczestnictwo w grupie wsparcia dla rodziców. Podczas spotkania omawiane są konkretne sytuacje. Uczestnicy pracują nad akceptacją sytuacji i możliwością jej zmiany, by ich jakość życia była dla nich bezpieczna, zadawalająca. Podczas spotkań będzie możliwość ugruntowania wiedzy na temat kryzysu jaki ich dotknął. Przeżywania niepewności swoich zachowań, decyzji, działania, pojawiające się wątpliwości, przy pomocy interwenta zostaną przeformułowane na pozytywne działanie. Ważne jest tu wzmocnienie siły samopomocy ukrytej w osobach, które dotyka problem uzależnienia.

Czas trwania spotkań od 1 do 2h w zależności od potrzeb oraz ilości zgłaszanych osób.

Dzień poniedziałek 19 – 21

Grupa wsparcia – Grupa postrehabilitacyjna

Grupa prowadzona metodą procesu wspierającą zmiany indywidualne i zbiorowe. Wprowadzane będą elementy pracy warsztatowej, połączonej z edukacją. Tematyka oscylowała będzie wokół zachowań zagrażających abstynencji oraz pogłębianiu wiedzy na temat nawrotu choroby. Uczestnicy będą uczyli się bądź doskonalili swoje umiejętności radzenia sobie z nawrotem lub jego zapobieganiu. W ramach grupy pacjenci będą pracowali nad wzmacnianiem poczucia bezpieczeństwa i przynależności oraz motywacją do utrzymywania abstynencji. Grupa zajmowała się będzie bieżącą problematyką, dotyczącą spraw zawodowych, rodzinnych czy finansowych oraz ich wpływem na równowagę emocjonalną i zdolność do utrzymywania abstynencji. Stosowane będą elementy terapii podtrzymującej.

Odbiorcy: osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych utrzymujące abstynencję.

Czas trwania spotkania: 2h w tygodniu, piątek 18:00-20:00.

Zapisy osobiście w placówce lub telefonicznie 71 3491556 od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 10:00-14:00.

Koordynator programu: mgr Dorota Furtak – Wlazińska

      

***

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN 


Program: PROGRAMY PROFILAKTYCZNE WE WROCŁAWSKICH PLACÓWKACH OŚWIATY

Opis programu

Programy profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy we wrocławskich placówkach oświatowych - młodość- wolność-przyszłość.
Program finansowany przez Gminę Wrocław. Realizowany zgodnie z D/WZD/3048/1/2022 z dnia 01.03.2022

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Wrocławia na rok 2021 jasno wskazuje na potrzeby na które jesteśmy w stanie odpowiedzieć oferując szereg zajęć edukacyjno-profilaktycznych, z obszarów profilaktyki uniwersalnej oraz wskazującej. Działaniami profilaktycznymi zostaną objęte dzieci i młodzież w wieku od 5 do 19 r.ż., oraz rodzice i nauczyciele wrocławskich placówek edukacyjnych. Adresatami zadania są w szczególności młodzi ludzie, którzy są ufni i ciekawi nowych zjawisk, przez co podatni wpływom i namowom rówieśników, a także informacjom zawartym w mediach społecznościowych, reklamom i innym nie zawsze korzystnym wpływom społecznym. Dlatego, aby aktywnie przeciwdziałać podejmowaniu zachowań ryzykownych przez dzieci i młodzież należy jak najwcześniej rozmawiać o zagrożeniach dla rozwoju człowieka, zarówno mówimy tu o wpływie substancji psychoaktywnych, jak i o szeroko rozumianej cyberprzemocy
W przypadku wystąpienia epidemii lub pandemii, bądź innych ograniczeń niezależnych, uniemożliwiających w trybie tradycyjnym prowadzenie zajęć, zobowiązujemy się do ich prowadzenia w formie zdalnej/wirtualnej przez Internet. W przypadku braku zgody dyrekcji placówki dydaktycznej na bezpośrednią realizację działań zaplanowanych w ofercie zgodnie z ustaleniami z dyrekcją placówki, działania będą realizowane w formie zdalnej przez Internet.

W ramach naszej oferty proponujemy następujące realizcje:

1.Program profilaktyczno - wychowawczy „CUKIERKI”.

Program ma za zadanie wprowadzenie do profilaktyki uzależnień. Udział w nim pozwala uczniom na nabycie wiedzy o zachowaniach ryzykownych i niebezpiecznych, uświadamia zagrożenia związane z kontaktem z osobami obcymi oraz kształtuje postawy ostrożności wobec nich, pozwala na nabycie wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych oraz uczy współpracy w grupie i troski o bezpieczeństwo. Program rozwija inteligencję emocjonalną, wzmacnia samoocenę i ukształtuje troskę o zdrowie Program przeznaczony dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat.

2. Program profilaktyki cyberprzemocy i uzależnień od sieci "CZARODZIEJSKIE OKONO”.
Program uczy odpowiedzialnego korzystania z Internetu i komputera, dostarcza wiedzy na temat uzależnień od sieci, jego form i sutków, uczy zasad bezpieczeństwa korzystania z mediów, dostarcza wiedzy na temat cyberprzemocy i jej skutków oraz sposobów ochrony przed nią, a także dostarcza wiedzy o zagrożeniach związanych z korzystaniem z sieci Program przeznaczony dla uczniów w wieku od 10 do 16 lat.

3. Program profilaktyczny „DEBATA”.

Program kształtuje prawidłowe przekonania normatywne wobec substancji uzależniających, kształtuje też system wartości, uświadamia konsekwencje używania środków psychoaktywnych, uczy obrony swoich postanowień wobec grupy rówieśniczej, kształtuje postawy troski o zdrowie, nakłania do zaprzestania eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi, umożliwia podjęcie decyzji o życiu wolnym od nałogów. Program przeznaczony dla uczniów w wieku od 12 do 15 lat.

4. Program profilaktyczny „STOP SUBSTANCJOM PSYCHOAKTYWNYM”.

konsekwencje używania środków psychoaktywnych, kształtuje u uczestników postawę troski i dbałości o własne zdrowie, formuje system wartości oraz uczy podejmowania właściwych decyzji. Program przeznaczony dla uczniów w wieku od 13 do 19 lat.

5. Program profilaktyczny „ARS, CZYLI JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ?”

Program z zakresu profilaktyki uniwersalnej - Celem głównym programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.
Program przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych od 16 do 19 lat.
Szkolenia dla nauczycieli, wywiadówki dla rodziców.

6. Szkolenia Rad Pedagogicznych z zakresu wiedzy o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
Udział w szkoleniu dostarczy profesjonalnej wiedzy na temat zagrożeń uzależnieniem od Internetu/komputera oraz cyberprzemocy i ich skutków.

7.SZKOLNA INTERWENCJA PROFILAKTYCZNA- Szkolenie Rad Pedagogicznych. Dostarcza aktualnej wiedzy na temat substancji psychoaktywnych oraz szkód ponoszonych przez osoby używające je nauczycielom i pedagogom.

8. WYWIADÓWKI PROFILAKTYCZNE dla rodziców. Wywiadówki dostarczą rodzicom i opiekunom profesjonalną wiedzę na temat zagrożeń uzależnieniem od Internetu /komputera oraz cyberprzemocy i ich skutków. Rodzice dowiedzą się, jakie są skutki nadmiernego korzystania z mediów oraz nauczą się jak rozpoznać problemowe korzystanie z komputera przez ich podopiecznych oraz dowiedzą się gdzie udać się po profesjonalna pomoc.

Zapisy w placówce lub telefonicznie 71 3491556 od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 10:00-14:00.

Koordynator programu: mgr Marian Totuszyński tel.506911 033 mail:[email protected]

   

***

 Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN

     Program:  Wsparcie dla osób dotkniętych chorobą alkoholową w rodzinie  

Opis programu

Program współfinansowany przez Gminę Wrocław
Realizowany zgodnie z umową Nr D/WZD/19A/25/2022 z dnia 02.03.2022

Zadanie realizowane w formie grupy wsparcia.

Uczestnictwo w grupie możliwe będzie po uprzedniej indywidualnej konsultacji z terapeutą prowadzącym grupę. Konsultacja ma na celu rozpoznanie sytuacji, w jakiej znajduje się osoba szukająca wsparcia i pomocy, ponadto podczas spotkania z terapeutą zostaną omówione cele i założenia grupy wsparcia oraz zasady uczestnictwa w grupie.

Możliwy będzie udział w jednodniowych „Warsztatach dotyczący budowanie poczucia własnej wartości”.
Uczestniczenie w grupie będzie miało na celu: Zdobywanie orientacji we własnej sytuacji życiowej. Pierwszy etap spotkań powinien być nastawiony na umożliwienie uczestnikom orientacji w sytuacji, w jakiej się znajdują poprzez rozpoznanie schematów swojego postępowania w związku z osobą uzależnioną. Ważną rolę odgrywa tu edukacja na temat funkcjonowania rodziny alkoholowej i współuzależnienia, która daje punkt odniesienia do zrozumienia własnych problemów, poprzedzona edukacją na temat choroby alkoholowej. Istotna jest stała praca nad przestawieniem koncentracji z osoby uzależnionej na siebie samą. Na tym etapie osoby współuzależnione przeżywają wiele intensywnych uczuć, toteż niezbędna jest praca nad emocjami, ukierunkowana na wsparcie, akceptację i oswojenie. W efekcie spotkań osoby uczestniczące w grupie będą mogły spojrzeć na swoją sytuację oraz postępowanie z większym dystansem i mieć poczucie, że są w stanie ją uporządkować. Powinien się też rozpocząć proces wyodrębniania się osoby współuzależnionej od osoby uzależnionej. Zdanie ma na celu wsparcie osób, które pozostają w bliskiej relacji z osobami nadużywającymi alkoholu lub uzależnionymi, które chcą zmieniać, doskonalić umiejętności, pielęgnować posiadany potencjał. Są to działania, wzmacniające poczucie wartości i bezpieczeństwa oraz przekonania, iż schematy nie muszą być powielane.
Do placówek leczniczych najczęściej zgłaszają się żony lub partnerki życiowe osób uzależnionych, zdarza się, że również ich matki, siostry czy córki. Bliscy osób uzależnionych często nie radzą sobie z rzeczywistością, w jakiej przyszło im funkcjonować, odczuwają lęk, brak poczucia bezpieczeństwa, frustrację wynikającą z niemożności zapanowania nad nałogowymi zachowania bliskiej osoby, mają poczucie, że są zakładnikami alkoholizmu swoich bliskich. Uczestnikami mogą być osoby, które wkraczają w dorosłość i podejmują pierwsze zobowiązania zawodowe, partnerskie, jak i osoby, które już od wielu lat pozostają w związkach małżeńskich czy partnerskich z osobami uzależnionymi. Doświadczenia w działaniach naszej placówki pokazują, iż jest to grupa osób, której niezbędna jest wiedza o samej chorobie alkoholowej, jak i problemach adaptacyjnych - tzw. współuzależnienie. Potrzebująca wsparcia i ukierunkowania, aby móc odseparować się od choroby swoich bliskich, zacząć przede wszystkim dbać o potrzeby swoje, jak i dzieci. Cierpienie, z jakim się mierzą w związku z chorobą bliskiej osoby, powoduje, iż cały system rodzinny wchodzi w spirale przykrych, destrukcyjnych zachowań.

Grupa spotyka się we wtorki o godzinie 18:00

Konsultacje indywidualne odbywają się we wtorki o godzinie 17:00

Warsztat jednodniowy 9 kwietnia w sobotę od godziny 9:00.

Zapisy osobiście w placówce lub telefonicznie 71 3491556 od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 10:00-14:00.

Koordynator programu: mgr Dorota Furtak – Wlazińska

                                                                                 

                                                                                 *** 

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN

        Program: „Reintegracja społeczno-zawodowa dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych”

Opis zadania

ZADANIE: "Programy reintegracji społecznej i zawodowej adresowane do osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem zadań specjalnych kierowanych do kobiet w ciąży oraz matek dzieci do lat 3, z zapewnieniem opieki nad dziećmi"
Nazwa własna: „W drodze” program reintegracji społecznej i zawodowej
Realizowane zgodnie z umową 128/MK/L/2022 z dnia 04.01.2022 r.

„Zadanie publiczne jest realizowane ze środków będących w dyspozycji Ministra właściwego do spraw Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii."

W ramach programu proponujemy: Interwencje kryzysowe - Indywidualne spotkania polegające na analizie sytuacji kryzysowej, rozpoznaniu podjętych działań, udzieleniu natychmiastowej pomocy osobie w kryzysie.

Działania te mają na celu:

Interwencja kryzysowa:
- w sytuacjach kryzysów osobistych i rodzinnych,
- rozeznania rzeczywistości i przeciwdziałania tendencjom do zaprzeczania i zniekształcania, aby sformułować najważniejszy w danym momencie problem do rozwiązania,
- ocenić możliwości ryzyka popełnienia samobójstwa,
- uważnie odczytywać komunikaty, zwłaszcza niewerbalne,
- przywrócić równowagę psychiczną zapobiegającą dalszej dezorganizacji.


Indywidualna rozmowa motywująca:

- spotkania, których celem będzie poznanie siebie, zrozumienie i uporanie się z problemami emocjonalnymi, psychicznymi czy interpersonalnymi,

 - to proces dokonywania zmian w dotychczasowym sposobie funkcjonowania.
Metody pracy to terapia poznawczo behawioralna oraz terapia Akceptacji i Zaangażowania, terapia humanistyczna, elementy psychoanalizy, nauka kontroli bodźców emocjonalnych - rozwiązanie sytuacji kryzysowych.
Istotą spotkań będzie:

  • - pomoc w rozwiązaniu sytuacji problemowych,
  • - zredukowanie lęku i pomoc w odreagowaniu trudnych emocji,
  • - zdobycie umiejętności kontroli bodźców emocjonalnych oraz odnalezienie alternatywnych metod radzenia sobie z emocjami,
  • - uświadamianie, wgląd, modyfikacja schematów poznawczych,
  • - kształtowanie i wdrażanie konstruktywnych strategii zaradczych,
  • - techniki modelowania,
  • - analiza,
  • - uczenie się nowych wzorców zachowań,
  • - nabycie konstruktywnego stosunku do siebie,
  • -nabycie zdolności do realizowania i urzeczywistniania pozytywnych możliwości i wartości osobistych,
  • - umożliwienie osiągnięcia autonomii i nawiązywania prawidłowych kontaktów z otoczeniem społecznym,
  • - umiejętność realnego postrzegania rzeczywistości i satysfakcji z życia osobistego.

Zapisy osobiście w placówce lub telefonicznie 71 3491556 od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 10:00-14:00.

Koordynator programu: mgr Dorota Furtak – Wlazińska

                                                                     

                                                                               ***

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN

                                      Program: ”Nie igraj najwyższa stawka jest życie”

                                                                             Opis programu

Program opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin. ”Nie igraj najwyższa stawka jest życie”.
Realizowany zgodnie z umową 13/HEK/2022 z dnia 03.01.2022 r.

Projekt jest dofinansowany ze Środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Działania realizowane w ofercie mają za zadanie zwiększenie dostępności dla osób, które w sposób patologiczny uprawiają hazard lub mają problem z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin. Osoby zgłaszające się do placówki będą mogły skorzystać w formie spotkań indywidualnych z pomocy w ramach interwencji kryzysowych, poradnictwa rodzinnego, indywidualnego wsparcia terapeutycznego, wizyty lekarskiej. Opieką będzie objęta nie tylko osoba zgłaszająca się z problemem, ale również rodzina i jej bliscy. Ważna w pierwszym kontakcie jest diagnoza i propozycja odpowiedniej kierunku pomocy zmierzającego do zmiany sytuacji życiowej zgłaszających się osób.
Osoby z rozpoczętym procesem terapeutycznym w roku poprzedzającym obecne działania będą mogły go kontynuować a inne ukończyć.
Celem działań terapeutycznych będzie wspieranie pacjenta w trudnych momentach i motywowanie w dokonywaniu dalszych konstruktywnych zmian. zmianą nawyków. Znacząca będzie też nauka nowych sposobów radzenia sobie z emocjami, stresem i lękiem, wzrostem umiejętności psychospołecznych i dalszy rozwój osobisty. Dzięki przeprowadzonym działaniom możliwe będzie ograniczanie rozmiarów problemowych zachowań ryzykownych.

W ramach zadania realizowane są:
- interwencje kryzysowe
- indywidualne wsparcie terapeutyczne
- poradnictwo rodzinne
- konsultacje lekarskie.

Koordynator programu: mgr Dorota Furtak – Wlazińska

                                                          

                                                                               ***

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN

                                      Program: „Profilaktyka selektywna"

Opis programu

Realizacja programów profilaktyki selektywnej „Dziękuję nie biorę”

Zad. 2 Realizacja Programów profilaktyki selektywnej w ramach umowy 48/BO/P/2022 z dnia 04.01.2022

„Zadanie publiczne jest realizowane ze środków będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii."

W ramach projektu realizowane będą „Warsztaty umiejętności wychowawczych” dla rodziców dzieci i młodzieży. Założenia programowe warsztatów bazują na wiedzy na temat czynników chroniących i czynników ryzyka i opierają się na założeniu, że nastolatkowie lepiej radzą sobie z problemami i zagrożeniami okresu dorastania wówczas, gdy ich rodzice stosują wobec nich konsekwentną dyscyplinę i potrafią udzielać wsparcia.

Realizowane programy w formie trzech 3 godzinnych spotkań “Emocje kolorami życia”, „Sztuka porozumiewania się” i „NIE substancjom psychoaktywnym” oraz warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców. Zajęcia uświadamiają uczestnikom, czym są emocje i jak one wpływają na nasze myślenie i zachowania. Uczą konstruktywnego radzenia sobie z trudnymi emocjami, porozumiewania bez przemocy. Zapoznają uczestników z barierami komunikacyjnymi oraz jak ich unikać. Uświadomią znaczenie komunikatów niewerbalnych. Zapoznają młodych ludzi z konsekwencjami zdrowotnymi i społecznymi wynikającymi z używania substancji psychoaktywnych. Wzmacniają postawy prozdrowotne budując pozytywną samoocenę.
Działania przedstawione w ofercie adresowane są do osób, które w stopniu wyższym niż przeciętny narażone są na rozwój problemów związanych z używaniem środków psychoaktywnych. Działania mają za zadanie zapobieganie, ograniczenie lub zaprzestanie podejmowania zachowań ryzykownych i zastępowanie ich normami prawidłowych postaw społecznych. Promują zdrowy styl życia, a jeśli już doszło do sięgnięcia po substancje psychoaktywne do wycofania się z tych zachowań.

Uczestnikami projektu będą uczniowie placówek oświatowych I ośrodków szkolno - wychowawczych wskazanych w ofercie.

Koordynator programu: mgr Alicja Giezek

                                                                            

                                                                          ***

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN

                                                        Program: "Candis"

REALIZACJA ZADANIA PUBLICZNEGO POD TYTUŁEM:

Zadanie 8 Programy terapii kierowane do osób używających szkodliwie i uzależnionych od konopi oraz ich rodzin i bliskich „Candis – nowe możliwości”

Realizowany w ramach umowy 216/KP/H15/2022 z dnia 04.01.2022

„Projekt jest dofinansowany ze Środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii”

Candis – nowe możliwości - jest to program terapii krótkoterminowej skierowanej do osób powyżej 16 r.ż., użytkowników przetworów konopi w sposób problemowy. Bazuje na założeniach i metodach dialogu motywującego oraz wykorzystuje elementy terapii poznawczo – behawioralnej. W projekcie przedstawiona została oferta pomocowa dla odbiorców programu CANDIS oraz ich członków rodzin, bliskich. Oprócz jednej sesji diagnostycznej i 10 sesji programu CANDIS odbiorcy zadania skorzystają także z konsultacji psychiatrycznej w Poradni w której realizowany będzie Candis. Przewidujemy również ewaluację zadania zgodnie z wytycznymi Krajowego Biura do Spraw przeciwdziałania Narkomanii. Celem zadania jest zachowanie abstynencji od przetworów konopi lub ograniczenie ich używania oraz udzielenie pomocy, wsparcia rodzinom i bliskim osób używających szkodliwie i uzależnionych od konopi.

W ramach projektu będziemy realizować następujące działania: realizację programu Candis zgodnie z założeniami i podręcznikiem programu Candis, pogłębione oddziaływania psychoterapeutyczne indywidualne, wsparcie psychologiczne dla rodzin i bliskich, monitorowanie i ewaluacja programu Candis na podstawie przekazanych ankiet ewaluacyjnych.

W wyniku realizacji zadania zakładamy osiągnięcie następujących rezultatów u osób mających problemy z powodu używania przetworów konopi:

- dążenie do abstynencji, jako najważniejszego celu leczenia,

- nauczenie się adekwatnego i skutecznego rozwiązywania problemów psychologicznych i społecznych,
- pozostawanie w abstynencji przy zastosowaniu działań profilaktycznych zapobiegających nawrotom,
- rozpoznanie swoich problemów związanych z używaniem konopi.

Adresatami będą osoby u których stwierdzono problemowe używanie przetworów konopi indyjskich. Zarówno osoby uczące się, jak również pracujące. Kobiety oraz Mężczyźni. Kryterium udziału w programie jest zakwalifikowanie pacjenta na podstawie sesji diagnostycznej prze specjalistę terapii uzależnień.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod nr tel. 71 349 15 56

                                                                     

                                                                           ***

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN 

Program: Leczenie uzależnień behawioralnych

Opis programu

Program opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin. ”Nie igraj najwyższa stawka jest życie”. Realizowany zgodnie z umową 13/HEK/2022 z dnia 03.01.2022 r.

 

„Projekt jest dofinansowany ze Środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii”

 

Działania realizowane w ofercie mają za zadanie zwiększenie dostępności dla osób, które w sposób patologiczny uprawiają hazard lub mają problem z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin. Osoby zgłaszające się do placówki będą mogły skorzystać w formie spotkań indywidualnych z pomocy w ramach interwencji kryzysowych, poradnictwa rodzinnego, indywidualnego wsparcia terapeutycznego, wizyty lekarskiej. Opieką będzie objęta nie tylko osoba zgłaszająca się z problemem, ale również rodzina i jej bliscy. Ważna w pierwszym kontakcie jest diagnoza i propozycja odpowiedniej kierunku pomocy zmierzającego do zmiany sytuacji życiowej zgłaszających się osób.
Osoby z rozpoczętym procesem terapeutycznym w roku poprzedzającym obecne działania będą mogły go kontynuować a inne ukończyć. Celem działań terapeutycznych będzie wspieranie pacjenta w trudnych momentach i motywowanie w dokonywaniu dalszych konstruktywnych zmian. zmianą nawyków. Znacząca będzie też nauka nowych sposobów radzenia sobie z emocjami, stresem i lękiem, wzrostem umiejętności psychospołecznych i dalszy rozwój osobisty. Dzięki przeprowadzonym działaniom możliwe będzie ograniczanie rozmiarów problemowych zachowań ryzykownych.

W ramach zadania realizowane są:
- interwencje kryzysowe
- indywidualne wsparcie terapeutyczne
- poradnictwo rodzinne
- konsultacje lekarskie.

Koordynator programu: mgr Dorota Furtak – Wlazińska

Zapisy osobiście w placówce lub telefonicznie 71 3491556 od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 10:00-14:00 

                                                                        

                                                                               ***

Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN

                              Program: Szkolenia dla studentów - uzależnienia behawioralne

Opis programu

Zadanie nr 1 Upowszechnianie wiedzy dotyczącej problematyki uzależnień behawioralnych, w tym wydawanie materiałów informacyjno-edukacyjnych, prowadzenie kampanii społecznych, strony i poradni internetowej oraz telefonu zaufania

Nazwa Własna: „Szkolenia dla studentów – uzależnienia behawioralne”

Projekt realizowany zgodnie z umową 130/HE/2022 z dnia 04.01.2022 r.

"Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii"

Przedmiotem realizowanego projektu jest przeprowadzenie szkoleń dla osób podejmujących studia z zakresu medycyny, psychologii, pedagogiki, resocjalizacji, pracy socjalnej. Szkolenia dotyczyć będą problematyki związanej z uzależnieniami behawioralnymi. Mają one na celu przekazanie ogólnej wiedzy na temat uzależnień behawioralnych w jak najszerszym zakresie opartej na naukowych treściach, dobrych praktykach, doświadczeniach zawodowych osoby pracujące na co dzień z osobami dotkniętymi problemem uzależnień behawioralnych.
Projekt ma formę szkolenia wykładowo – warsztatowego o wymiarze 25 godzin dla jednej grupy.

Uczestnicy szkolenia otrzymają informacje w zakresie

  • profilaktyki i terapii uzależnień behawioralnych, w tym problemowego i patologicznego hazardu,
  • uzależnień behawioralnych takich jak uzależnienie od hazardu, gier komputerowych, Internetu, seksu, pracy, kompulsywnego jedzenia, zakupów,
  • przyczyn powstawania uzależnień behawioralnych,
  • umiejętności diagnozowania uzależnień behawioralnych – objawów charakterystycznych dla poszczególnych faz rozwoju problemu, metody diagnozy
  • leczenia uzależnień behawioralnych, wczesnej interwencji, interwencji kryzysowej,
  • profilaktyki nawrotów,
  • pracy z rodziną z problemem uzależnień behawioralnych,
  • metod terapii osób u których współwystępują uzależnienia behawioralne i uzależnienia od substancji psychoaktywnych,
  • dobrych praktyk z obszaru profilaktyki i terapii uzależnień behawioralnych,
  • regulacji prawnych dotyczących zagadnienia uzależnień.

Otrzymana wiedza przez przyszłych studentów kierunków mających zastosowanie w obszarze zdrowia publicznego podniesie ich kompetencje. Może również być powodem dalszego rozwoju zawodowego w obszarze profilaktyki lub terapii dzieci i młodzieży lub pracy z dorosłymi.
Studenci medycyny, psychologii, pedagogiki, resocjalizacji oraz pracy socjalnej.

Telefon kontaktowy: 71 349 15 56

Koordynator programu: mgr Dorota Furtak – Wlazińska

                                                               

                                                                               ***