MISJA
Misją Stowarzyszenia KARAN jest niesienie pomocy terapeutycznej i psychologicznej, socjalnej, moralnej i duchowej oraz promowanie zdrowego stylu życia w stosunku do osób znajdujących się w trudnej sytuacji psychicznej i życiowej – dzieci, młodzieży, rodzin i osób starszych, a w szczególności do osób: z problemem uzależnienia od środków zmieniających świadomość, z problemem uzależnienia od czynności, narażonych na przemoc, agresję, dyskryminację i wykluczenie społeczne.
WIZJA
Stowarzyszenie i Fundacja Karan prowadza swoje działania przeszło 30 lat (od 1992 roku). W tym czasie stworzyliśmy wszechstronne, działające systemowo organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność wykorzystując aktualnie istniejące w polskim systemie zapobiegania i leczenia narzędzia oraz formy pomocy osobom z problemem uzależnienia. Prowadzimy ośrodki stacjonarne, oddziały dzienne, poradnie leczenia uzależnień, poradnie zdrowia psychicznego, placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, punkty konsultacyjne, hostele postrehabilitacyjne.
Podstawowym celem naszych działań jest zapewnienie sprawnej i profesjonalnej pomocy osobom i rodzinom pozostającym w kryzysie zdrowia psychicznego, przeżywającym trudności związane z uzależnieniem od środków zmieniających świadomość, od czynności, ofiarom przemocy oraz promowanie zdrowego, aktywnego prospołecznego stylu życia.
Naczelną zasadą naszych oddziaływań jest motywowanie osób, rodzin do ciągłego polepszania jakości życia, relacji, okrywania oraz wykorzystywania własnych zasobów, budowania wspierających środowisk, znajomości, podejmowania dojrzałych, odpowiedzialnych decyzji.
Naszym staraniem jest udzielanie wsparcia w sytuacjach trudnych, kryzysowych, przekonywanie do poszukiwania i budowania pięknej, satysfakcjonującej przyszłości – już od dziś, niezależnie od wewnętrznego oporu i tymczasowej niewiary w powodzenie.
NASZE DZIAŁANIA
Działania Stowarzyszenia oraz Fundacji KARAN skierowane są do osób indywidualnych, rodzin oraz grup społecznych i zawodowych, instytucji i organizacji, wynikają ze specyficznych dla nich problemów oraz oczekiwań dotyczących przeżywanych trudności oraz potrzeby kształcenia, wzmacniania umiejętności radzenia sobie z uzależnieniem i współuzależnieniem.
Prowadzimy lokalne, krajowe oraz ponadnarodowe projekty dotyczące promocji zdrowia psychicznego, skierowane do osób z deficytami, zaburzeniami psychicznymi, wymagającymi wsparcia psychologicznego i kształtowania umiejętności samopomocy.
Pracujemy w obszarze udzielania pomocy medycznej, edukacji, szkoleń, wydaliśmy już kilkadziesiąt publikacji, promujemy metodę szkoleniową i pracy z dziećmi oraz dorosłymi w zakresie zapobiegania agresji i przemocy – Trening Zastępowania Agresji. Programy merytoryczne w naszych placówkach zakładają prowadzenie oddziaływań profilaktycznych i leczniczych w kierunku poprawy jakości życia, uzyskania dobrostanu, zwiększenia świadomości dotyczącej przeżywanych problemów, posiadanych deficytów oraz zasobów, rozwoju osobistego.
WSPÓŁPRACA I WSPÓLNOTA
W ramach działalności statutowej KARAN prowadzi leczenie uzależnień oraz leczenie w poradniach zdrowia psychicznego, działania diagnostyczne i terapeutyczne, działania informacyjne, edukacyjne, wydawnicze oraz szkoleniowe.
Wszystkie aktywności naszych Organizacji zawsze były i są obecnie możliwe dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób, środowisk, współpracy z instytucjami na poziomie lokalnym, państwowym, ponadnarodowym, przede wszystkim lokalnych społeczności, które zaakceptowały naszą obecność i aktywność oraz umożliwiły nam podjęcie działań służących ich przedstawicielom.
PASJA I ROZWÓJ
Działalność, praca, zaangażowanie w Stowarzyszeniu i Fundacji KARAN dla wielu z Nas jest pasją, realizowaniem potrzeby bycia we Wspólnocie, prowadzenia działań wolontarystycznych, miejscem rozwoju i terapii własnej, rozwoju zawodowego, prowadzenia działań pożytecznych dla innych, oddawania tego, co sami otrzymaliśmy.
Stowarzyszenie i Fundacja KARAN są więc Naszym wspólnym dziełem, które stanowi o bogactwie, kreatywności i wytrwałości nas samych.
Dorobek Stowarzyszenia oraz Fundacji Karan jest dziełem wielu tysięcy odbiorców, uczestników naszych programów, wolontariuszy, pacjentów, pracowników, sympatyków oraz darczyńców.
NASZE WARTOŚCI, POMOC SYSTEMOWA
W ramach swojej działalności Stowarzyszenie i Fundacja KARAN świadczą pomoc:
dzieciom zagrożonym uzależnieniem, pochodzącym z rodzin przeżywających trudności egzystencjalne i wychowawcze,
młodzieży w kryzysie związanym z dojrzewaniem,
rodzicom, opiekunom i wychowawcom, którzy potrzebują wsparcia w sytuacji uzależnienia ich dzieci,
osobom uzależnionym na każdym etapie ich kryzysu i choroby,
osobom w wieku emerytalnym, wyrażającym chęć ciągłego rozwoju i edukacji,
osobom poszukującym wiedzy i umiejętności w zakresie uzależnień, kształtowania prospołecznych zachowań, prawidłowych relacji w rodzinie i środowisku.
Praca z odbiorcami naszych programów koncentruje się na wzmocnieniu więzi rodzinnych i kompetencji osobistych oraz rodzicielskich, w tym umiejętności budowania wspierającej relacji z bliskimi, umiejętności poprawnej komunikacji. Prowadzone programy przyczyniają się do zwiększenia wiedzy osób, rodziców/ opiekunów dotyczącej dotychczasowych mechanizmów funkcjonowania, przyjęcia właściwych metod wychowawczych oraz sposobów rozwiązywania konfliktów „bez przemocy”. Dodatkowo osoby korzystające z naszych usług uzyskują wsparcie w bieżących problemach, które dotyczą przede wszystkim trudności w budowaniu satysfakcjonujących relacji interpersonalnych i trudności intrapersonalnych. Staramy się, aby poprzez zaproponowane działania uczestnicy zwiększyli świadomość dotyczącą własnych zasobów, a przez to wzmocnili swoją autonomiczność i sprawczość.
Planowane w ramach prowadzonych programów oddziaływania mają na celu udzielenie każdej osobie oraz rodzinie systemowego wsparcia. Na podstawie diagnozy indywidualnej lub rodzinnej proponujemy naszym odbiorcom udział w różnych formach pomocy, które w możliwie najkrótszym czasie spowodują poprawę ich sytuacji i uniknięcie pogłębiania kryzysu, który przeżywają.
Udzielana w ramach każdego programu pomoc ma charakter wielopłaszczyznowy, systemowy poprzez włączenie specjalistów z różnych dziedzin – psychologów, terapeutów, medyków, coachów, edukatorów, pedagogów, mentorów oraz zapewnienie współpracy międzyinstytucjonalnej.
PODZIĘKOWANIE
Dziękujemy Wszystkim Państwu za zaufanie do naszych Organizacji, za możliwość spotkania, współpracy, wspólnego tworzenia przestrzeni dobra dla drugiej osoby, promowania wartości fundamentalnych – miłości, zrozumienia, akceptacji, towarzyszenia i pomocy osobom, rodzinom potrzebującym, przeżywającym kryzys. |
HYMN STOWARZYSZENIA
Zobaczyłem piękny Dom, który miedzy górami stał
Zapragnąłem poznać Go, zszedłem na dół i zapukałem tam
Otworzył mi stary człowiek, który do środka wpuścił mnie
Posadził mnie przy stole i tak do mnie rzekł
KOCHAJ I BĄDŹ KOCHANYM
DAWAJ I NIE CHCIEJ BRAĆ
WYBACZJ INNYM LUDZIOM
NIENAWIŚĆ I POGARDĘ W SERCU ZGAŚ
Dzięki słowom tym poznałem, czym miłość w życiu jest
Jezusa wpuściłem do siebie, na ludzi otworzyłem serce swe
Nie boje się już trudnych w życiu chwil, w życiu dni
Wiem, ze mną kroczy On, z nim też możesz kroczyć Ty
POLITYKA JAKOŚCI
W realizacji zadań Stowarzyszenia i Fundacji KARAN jest dokładanie staranności, aby były one prowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami i wymaganiami stawianymi organizacji pozarządowej oraz oczekiwaniami naszych klientów/ pacjentów.
W związku z powyższym zaplanowaliśmy następujące cele i zadania:
- wypełnianie statutowych zadań w sposób kompetentny, profesjonalny i zgodny z obowiązującymi zasadami,
- współpraca z instytucjami i organizacjami, w tym pozarządowymi, działającymi na rzecz pomocy społecznej, ochrony zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień,
- inicjowanie i przygotowywanie propozycji rozwoju lokalnej polityki społecznej, programów leczenia, lokalnych systemów wsparcia
- uzyskiwanie/ podnoszenie satysfakcji i dobrostanu klientów/ pacjentów,
- wdrażanie nowoczesnych metod i narzędzi pracy, z uwzględnieniem nowych programów i narzędzi terapeutycznych oraz technologii informatycznych,
- dokonywanie przeglądów jakości w celu doskonalenia funkcjonowania prowadzonych placówek i programów,
- stałe doskonalenie umiejętności realizatorów naszych działań,
- podnoszenie kompetencji realizatorów działań w zakresie służebnej roli organizacji pozarządowej nastawionej na potrzeby społeczności lokalnej, systemów rodzinnych oraz indywidualnych klientów/ pacjentów.