KARAN jest organizacją promującą rozwijanie wartości duchowych w procesie leczenia uzależnień, które polega na pracy nad powrotem do wartości, przebaczeniem sobie i innym, pracy nad naprawieniem wyrządzonych krzywd i pojednaniem z sobą, rodziną i Bogiem jeżeli jest on ważny w życiu. Pielgrzymowanie jest wpisane w działalność Stowarzyszenia i Fundacji KARAN. Historia dzieła jakim jest KARAN rozpoczęła się właśnie na Pielgrzymim szlaku do Matki Bożej Częstochowskiej, w roku 1976 kiedy to w sercu Księdza dr Bronisława Pawła Rosika – Pallotyna powstało pragnienie pomocy rodzinom w kryzysie, szczególnie osobom z problemem uzależnienia oraz ich bliskim.
Początki Ruchu KARAN sięgają roku 1987 kiedy to młody Ksiądz Bronisław pielgrzymując na Jasną Górę zapalał młodych ludzi do tworzenia interdyscyplinarnej pomocy rodzinie w kryzysie, szczególnie osobom, które używały środki psychoaktywne. Osoby, które poczuły w sobie potrzebę pracy nad sobą oraz pomocy osobom z problemem uzależnienia odpowiedziały na zaproszenie Księdza.
Jedną z nich jest Bożena Bereda – Przewodnicząca Stowarzyszenia i Fundacji KARAN. Tak mówi o swoim osobistym powołaniu:
„moje Pielgrzymowanie” odbywa się w KARANIE, z KARANEM, przez KARAN. Mam pewność, że to właśnie „Ta Droga”, mimo wielu zwątpień, trudności, pokonywana w tym samym czasie, co roku, rok w rok daje nam siłę, ocalenie, łaskę, pozwala dziękować. Każdy rok na Pielgrzymce był inny, każde pielgrzymowanie inaczej trudne, inaczej wspaniałe, inaczej przeżywane. Zawsze z dużym poczuciem odpowiedzialności, koncentracji, uwagi.
Stowarzyszenie KARAN mogło powstać dzięki modlitwie pielgrzymkowej wielu osób, a także dzięki tej modlitwie, niestrudzonej, pokornej, wytrwałej rozwinęło się i trwa tak długo. Każda kolejna Pielgrzymka była świadectwem istnienia naszej Organizacji. Na początku małej, nieśmiałej, składającej się z kilku osób niosących mały proporczyk z napisem KARAN, w ostatnich latach potężnej, 200-stu. osobowej grupy dzieci, młodzieży i dorosłych, samodzielnej, rozśpiewanej, zaangażowanej, dającej ważne świadectwo trzeźwości. Najważniejsze jest, że zawierzamy swoje życie, swoją pracę, także Stowarzyszenie KARAN Matce Częstochowskiej.”
W grupie KARAN pielgrzymują osoby uzależnione leczące się w ośrodkach rehabilitacyjno-readaptacyjnych, osoby, które ukończyły terapię tzw. neofici, rodzice i rodziny uzależnionych dzieci, terapeuci, przyjaciele KARAN-u, dzieci, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wolontariusze.
Grupę KARAN tworzą pątnicy z całej Polski i świata (m.in. Włoch, Niemiec, Rwandy).
To, co różni Grupę KARAN od innych grup biorących udział w pielgrzymowaniu, to rodzice pielgrzymujący razem ze swoimi dziećmi, mający możliwość odbudowania relacji rodzinnych. Ta droga, to swoista rodzinna terapia, stwarza sytuacje do rozmowy, bycia blisko, troszczenia się o siebie, zmierzenia się ze słabością, pomagania sobie, bycia autentycznym, i wreszcie towarzyszenia sobie w modlitwie. Pojednania rodzinne, które na tej drodze nastąpiły, są tylko potwierdzeniem słuszności wybranej przez Stowarzyszenie KARAN drogi, która uwzględnia rozwój duchowy, pojmowany w kategoriach wzrostu świadomości, pomocy w dojrzałym, świadomym odnajdywaniu celu w życiu, porządkowaniu hierarchii wartości.
Grupa KARAN pielgrzymując, daje żywe świadectwo nawrócenia i przemiany serc pokazując, że dzięki modlitwie i pracy nad sobą można odzyskać życie i nauczyć się żyć z chorobą jaką jest uzależnienie.
Pielgrzymi Grupy KARAN przybywają do Matki Bożej z hasłem „Chcemy żyć”, aby przez ręce Maryi oddać w opiekę Bożemu Miłosierdziu siebie samych, swoje rodziny, prosić o potrzebne łaski, trzeźwość, wiarę, nadzieję i miłość. Rodziny uzależnionych dzieci niosą różaniec, znak Światowej Róży Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Osób Uzależnionych i Rodzin w potrzebie, oddając swoje rodziny i dzieci pod płaszcz matczynej opieki. Grupa KARAN daje żywe świadectwo wiary, wierności, wytrwałości, miłości, nawrócenia i przemiany serca oraz przesłanie mówiące o tym, że przez modlitwę i pracę nad sobą można odzyskać utracone życie.
Pielgrzymka 2023 – Świadectwa osobiste, relacje uczestników
Czas pielgrzymowania to wyjątkowy czas, umożliwiający wewnętrzne przeżycia oraz sporo refleksji nas sobą, nad swoim życie i zachowaniem. Dla mnie był to wyjątkowy czas, ponieważ mogłam trochę spędzić go z synem, który od 2. miesięcy przebywa w ośrodku leczenia uzależnień. Byłam już kilka razy na pielgrzymim szlaku, ale ta pielgrzymka z Karanem była inna. Tu można było zatrzymać się nad sobą, nad swoimi myślami oraz zachowaniem. Dla mnie była to trudna pielgrzymka, ponieważ nasz syn chciał po niej wrócić do domu. Jednak tak się nie stało. Moja i męża zdecydowana postawa (to dzięki naszej grupie wsparcia) oraz wszelkie konferencje, które pozwoliły zmienić mnie od środka, sprawiły że zdecydował zostać w ośrodku. Był to dla mnie również czas, aby bliżej poznać się z rodzicami dzieci uzależnionych. Przyszła mi myśl, że Karan to druga moja rodzina. Tam usłyszałam moc pięknych świadectw, które często sprawiły, że pojawiła się łza w oku. Bardzo wzmocniłam się po pielgrzymce duchowo. To niezapomniany czas i chwile. Bardzo cieszę się, że poszłam na pielgrzymi szlak z Karanem. Mam nadzieję, że przez kolejne lata uda mi się wspólnie pielgrzymować. Jestem bardziej radosna, pewna siebie i wierzę, że siła i moc słów jakie ksiądz Paweł oraz Jerzy kierowali do nas, będą ze mną cały czas.
- – Uczestniczka
Pielgrzymka była dla mnie bardzo wartościowa, uczyłem się dużo śpiewać nowych pieśni. Bardzo podobały mi się chwile nie tylko z córką, ale również rozmowy z rodzicami. Księża prowadzili dogłębne konferencje, w których mogliśmy wspólnie z naszymi dziećmi się wypowiadać. Dziękuję Pani Agnieszce, która namówiła mnie na dodatkowe 10 km, gdzie były wzruszające Świadectwa wszystkich uczestników Karanu. Jestem przekonany że intencja się spełni. Za rok idziemy z córką dalej pogłębiać naszą Wiarę w kolejnej Pielgrzymce.
- – Uczestnik
Moje wspomnienia z Pielgrzymki
- Modlitwa. Pielgrzymka to wydarzenie duchowe, religijne. Dużo obecności Boga – w modlitwach, śpiewie, konferencjach. To nie była wycieczka piesza ze znajomymi. Bardzo poruszający był wieczór adoracji w Wolbromiu. Godzina przed Najświętszym Sakramentem, głęboka konferencja. Odebrałem to jako ważne uzupełnienie codzienności terapeutycznej, gdzie jak mi się wydaje trwa walka o stąpanie po Ziemi i nieprzerzucanie całego ciężaru zadania na Opatrzność.
- Ubóstwo. Na pielgrzymce ma się niewiele i prawie niczego się nie potrzebuje. Radością, w tym roku pewnym luksusem była możliwość rozbicia namiotu „na sucho”, bez deszczu. Potrzeby materialne są w zasadzie ogarnięte przez zespół Karan i osoby poproszone o „dyżurowanie”. Ja np. się nie dowiadywałem i nie wiedziałem, kiedy będzie następny postój, co tam będziemy jedli, pili, kiedy dojdziemy na nocleg, czy to będzie noc pod dachem, czy w namiocie, itp. I nie potrzebowałem tego wiedzieć. Jest to jakiś przedsmak polecenia: nie martwcie się o to, co będziecie jeść, w co się będziecie ubierać. Uważam, że to było doświadczenie uwalniające.
- Abstynencja. Podobała mi się dyscyplina – zakaz używek itp. i zobowiązanie do nieużywania telefonów. Do tego żadnych wulgaryzmów. Nie było też kupowania, sklepiku. Oaza.
- Miłość i radość. Widziałem wysiłek wielu Pielgrzymów, aby widzieć potrzeby braci i reagować. Miłość w działaniu. Częściowo był to proces zorganizowany – zadania, dyżury, a częściowo spontaniczny. W każdym przypadku z tą samą intencją – służyć z miłości. W efekcie ja doświadczyłem atmosfery radości. Za lenistwo, słabość, ślepotę każdy mógł przeprosić w Olsztynie, w czasie nabożeństwa pokutnego. To był czas radosny.
- Nauka. Głębokie konferencje. Nie wszystko rozumiałem – myślę, że osoby słuchające księży dłużej i częściej łapały więcej. Ale to, co – jak sądzę – złapałem, to było bardzo dużo. Posmutniałem na moment, że nie miałem takiej wiedzy ani świadomości, kiedy moje dzieci dopiero przychodziły na świat. Zabrakło mi tej jednej konferencji – dla rodziców, dla których jest już za późno.
- Osobiste. Na początku była konferencja o łzach. I była mowa o tym, że są różne łzy, od gorzkich, po słodkie – np. łzy sportowca na podium. Ja płakałem bardzo dużo. Ale pamiętając konferencję zastanawiałem się, co to za łzy. I mało tam było rozpaczy, goryczy, itp. Raczej wzruszenie – z powodu bliskości Boga, bliskości pacjentów i rodzin (z nimi wszystkimi bardzo współczuję i to już wystarczy). Nie wiem, jaką to ma wartość, rozumiem, że owoce pielgrzymki i tak zależą od Boga, a nie wszystkie są widoczne i to już.
- Studnia. Ksiądz Paweł mówił o biblijnych spotkaniach przy studni. Ja miałem jedno szczególnie ważne spotkanie/rozmowę w kolejce do prysznica (współczesnej studni). Trwało 3 minuty. W jego wyniku podjąłem decyzję o abstynencji od alkoholu, żeby (m.in.) pomóc mojej Córce.
- – Uczestnik
Na pielgrzymce byłam pierwszy raz. Moją motywacją było towarzyszenie córce, wspieranie jej w każdej sytuacji, także w trudzie. Pierwszy dzień zmasakrował mnie fizycznie i kompletnie wyzerował motywacyjnie. Zadawałam sobie pytanie co ja tu robię i co musiałoby się stać żebym mogła wycofać się z godnością. Na myśl przyszło złamanie nogi, pozostałe preteksty wywołały lawinę wstydu. Pomyślałam o tym że ludzie przeżywali holokaust, a ja mam przejść tylko kilka kilometrów. Wstyd przed córką, której postanowiłam dawać przykład oraz jej pogodzenie z konsekwencjami ostatecznie ustawiło mnie do pionu. W trakcie zobaczyłam wyraźne jak ważne to się okazało. Obecność rodziców. Obecność neofitów, która była ogromnym wsparciem, żywym przykładem. Dziękuję terapeutom za wplatanie okazji do bycia razem, czy to wspólnym z dzieckiem odcinkiem, czy postojem, wieczorami w kręgu i belgijką.
W pliku „zasady pielgrzymki” przeczytałam, żeby zgłaszać problem medyczny niezwłocznie i korzystać z pomocy bez oporu. To jedna z rad, której nie posłuchałam i z małego bąbla zrobiło się spore zagadnienie. Tematem tej lekcji było, że powinnam częściej słuchać rad innych, zaufać i mieć więcej pokory.
Druga lekcja dotyczyła oporu, który czuję w stosunku do księży. Nie słuchałam, nie rozumiałam, nie przyjmowałam tego co było mi ofiarowane z powodu uprzedzeń. Po czasie orientuję się, że to ja straciłam. Postanowiłam więc rozbroić uprzedzenia i zyskiwać. Droga przede mną.
W trakcie postojów mieliśmy zapewniony ciepły posiłek, herbatę, zupę, kanapki. Po kilku dniach żartów na temat dziwnych smaków zup dotarło do mnie, że to nie lada wyczyn przygotować 5 posiłków dziennie dla 150 osób, w drodze, i to jeszcze tak, żeby niczego nie zmarnować. Nie doceniałam tego. W związku z tym czułam wstyd i wdzięczność, a moja lekcja to, że powinnam częściej prawdziwie dziękować.
Kolejna refleksja dotyczy tego, że często je formułuję jako „powinnam” i „chcę”, rzadziej jako decyzje. Często skaczę wewnętrznie między krytycznym rodzicem, a niekochanym dzieckiem, a widziałam siebie jako dorosłego człowieka.
W czasie różnych trudów moją irytację wzbudzały najczęściej kobiety, albo ich brak decyzji, albo decydowanie i popełnianie błędów. W myślach wytykałam niektórym zupełnie jakby były moimi wrogami. To mi pokazało jak głęboko tkwią we mnie niezałatwione sprawy i utwierdziłam decyzję o dalszej pracy w tym obszarze.
Kolejnym faktem w moim przypadku jest konieczność pilnowania się w chęci nagradzania się za trud i pobłażania sobie. To zaleciało wonią destrukcji, lecz sama świadomość tego wywołała strach, który na tym etapie wykorzystuję.
Jestem dumna z córki. Cieszę się z jej decyzji o pielgrzymce. Widzę zmiany jakie w niej zachodzą. Kocham ją. Mam wrażenie jakby moje serce urosło, żeby ją pomieścić. Tak olbrzymią siłę czułam ostatnio w dniu porodu, 26 maja, w dniu matki.
Jestem dumna z siebie. Dokonałam dobrych wyborów i przeszłam pewien etap w mojej drodze, nie mały.
W trakcie pielgrzymki postanowiłam, że oceniać wszystko będę po jej zakończeniu, a nawet dam sobie jeszcze kilka dni. Ale już tego samego dnia, po powrocie, zaskoczyłam siebie bo oto kolejnej nie wykluczam. Wręcz mam nadzieję, że córka zdecyduje za rok pójść ponownie, na jakimkolwiek będzie etapie swojego leczenia, bo to zwyczajnie warte tego trudu. Dla mnie, dla niej, dla innych.
Jestem wdzięczna osobom, które dbały o nasze bezpieczeństwo. Osoby kierujące ruchem się nieźle nabiegały, podziwiam to poświęcenie. Medycy się napracowali, wszyscy zgłaszający się otrzymali pomoc, widziałam, że do późnego wieczora ta pomoc była oferowana. Karetka towarzyszyła nam na każdym odcinku. Ktoś po nas po każdym noclegu sprzątał, przecież my pielgrzymujący nie mieliśmy na to przestrzeni. My pielgrzymujący mieliśmy tylko iść.
Na koniec, poczucie wspólnoty jakiego doświadczyłam to najlepszy przykład dlaczego metody Karanu działają. Moja rodzina jest w najlepszych rękach.
- – Uczestniczka
Uczestniczyłam wspólnie z mężem w pielgrzymce na Jasną Górę. Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość wspólnego pielgrzymowania do Matki Bożej Jasnogórskiej. Konferencje w drodze można powiedzieć, że pomogły mi przetrwać każdy dzień, były jakby drogowskazem na każdy dzień pielgrzymki. W sytuacji, gdy padał deszcz ksiądz Paweł wskazywał, że potrzebujemy deszczu, który jest symbolem naszego oczyszczenia. Gdy po czterech dniach deszczu pojawiło się słońce, pojawiła się w moim sercu nadzieja na lepsze jutro.
Rozmowy z dziećmi i rodzicami w trakcie konferencji pokazały mi jak bardzo jesteśmy do siebie podobni, jak wiele nas wszystkich łączy oraz jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem i potrzebujemy Boga. Myślę, że wszystkie słowa, które usłyszałam podczas konferencji pielgrzymkowych zaowocują w moim życiu. Dzięki czemu będę mogła zbudować właściwe relacje z drugim człowiekiem oraz z Bogiem. Mam nadzieję, że moje nieporadne słowa choć w części odzwierciedliły jak przeżycie rekolekcji w drodze ubogaciło moje życie duchowe i mojej rodziny. Z Panem Bogiem.
- – Uczestniczka
Wrażenia z pielgrzymki 5-11 sierpnia 2023r.
Pokora, praca, Moje uczucia.
Była to moja pierwsza przygoda z pielgrzymowaniem i jestem niezmiernie wdzięczna wszystkim zaangażowanym w organizację pielgrzymki. Dziękuję za możliwość udziału mojego w tej pięknej drodze. Za to, że moja córka zdecydowała się iść razem ze mną. Mimo, że nie miałyśmy dużo okazji do rozmowy, to jej obecność dodawała mi sił, wiary i nadziei, że każdy zrobiony krok to coś ważnego, potrzebnego i przyniesie owoc w odpowiednim czasie. Dziękuję wszystkim terapeutom za decyzję pielgrzymowania z naszymi dziećmi, za ich wysiłek, dzielnie się doświadczeniem, za pracę całą dobę, za postawę oraz stawianie granic rodzicom, za piękny czas śpiewów oraz wspólny czas podczas odpoczynku. Jestem wdzięczna wszystkim kapłanom za ich wartościowe konferencje, za słowa, za wysiłek intelektualny oraz za wsparcie duchowe i możliwość uczestnictwa w codziennej eucharystii.
Ten czas pielgrzymowana, to był dla mnie bardzo trudny okres. Dotknął mnie w wielu wymiarach. Fizycznie, mentalnie, duchowo, społecznie, psychicznie…Był to czas wielkiego wysiłku wędrówki w niesprzyjających warunkach. Zaczęło się od nieustannie padającego deszczu, wilgoci, chłodu, mokrych butów, by w kolejnych dniach doświadczyć żaru słonecznego. Raz pod górę, raz z górki, to po asfalcie, to po kamieniach, piachu, błocie. Wieczorami rozbijanie namiotu na mokrej trawie, by rano mokry znowu spakować, chłód nocy, zimno poranków, lub spanie w sali gimnastycznej jeden obok drugiego z masą bagaży, z chrapiącym sąsiadem obok, z kolejkami do toalety i prysznica. Codzienne modlitwy, msze, śpiewy, bycie w grupie, dostosowywanie się do zasad i wiele innych spraw.
Na początku wątpiłam w mój sukces dojścia do celu, były obawy czy dam radę, zwątpienia. Byłam wycofana społecznie, zamknięta, bałam się prosić o pomoc innych. Było niezadowolenie z siebie, że nie jestem wystarczająco przygotowana na tę wyprawę, że czegoś nie wiem, nie umiem, że nie znam pieśni, modlitwy, że z dzieckiem mało mam kontaktu, że jest taka czy inna zasada. Uwierało mnie wiele. Było we mnie dużo żalu, smutku, wstydu. Z każdym dniem jednak nabierałam więcej pokory. Jakoś przyszła do mnie umiejętność odpuszczania pewnych rzeczy. Wzięłam sobie do serca słowa powtarzane jak mantra przez terapeutów, aby być TU i TERAZ. Dałam sobie przestrzeń do czucia tego co czuję i akceptowania tego. Dałam zgodę innym na ich wybory i nie bolało mnie już to tak bardzo. Poczułam się wolna i radosna. Zrozumiałam, że robię krok i to jest ważne. Cenne były dla mnie świadectwa innych osób oraz to, że każdy pielgrzym mógł wypowiedzieć się o swoich wrażeniach. To chyba było jednym z najmocniejszych akcentów tej drogi. Usłyszeć każdego, co ma do powiedzenia. Każdy swoją osobą, doświadczeniem budował coś we mnie, coś dobrego, coś z czego mogę czerpać. Bardzo ważne też były dla mnie modlitwa, spotkanie i wybaczanie sobie na Górze Pojednania. Myślę, że jedno dobre słowo, może zdziałać cuda i otwiera na drugiego człowieka.
Dzięki wysiłkowi prowadzącym fotorelację z pielgrzymki na Facebooku, mogę dziś, kiedy zbieram wszystkie przemyślenia z tego cennego czasu, jeszcze raz rozejrzeć się w tym, czego doświadczyłam, w tym co przesyłam, co zrozumiałam. To wszystko wymagało powiedzenia zdecydowanego TAK. TAK wybieram ten trud, bo widzę w nim wartość. Zamiast urlopu pod palmami, zamiast wygód, który niby mi się należą po ciężkiej pracy cały rok. Ten tydzień wysiłku oraz dyscypliny nauczył mnie dwóch najważniejszych wartości pokory i pracy. Dał mi też możliwość przyjrzenia się moim uczuciom, pobycia z nimi, takiej radości z dotarcia do mego wnętrza.
Tymczasem już po pielgrzymce i pracę zaczynam od siebie. Wiem, że na początek potrzebna jest mi pokora. Następnie uczciwe i cierpliwe przyjrzenie się sobie i zaakceptowanie co jest moje, a co przyjęte nieświadomie, obce. Chcę zmierzyć się z prawdą, nawet gdy jest trudna, bo teraz mam wewnętrzna siłę. Podczas pielgrzymowania zobaczyłam swoje schematy działania i co one mi robią. Uwiera mnie to, co nie jest moje. Obrzydza mnie wręcz. Czemu mam to nosić? Aż chce mi się krzyczeć niecenzuralnie!
Nie chcę tego więcej w sobie. Chcę mieć serce czyste i radosne. Chcę cieszyć się każdą chwilą, nawet gdy jest trudna. Chcę przeżyć ją świadomie i „biorę na klatę” wysiłek. Tylko tak stawię czoła życiu. Kiedyś martwiłam się, że moje życie nie ma sensu, że jestem słaba. Ale teraz wiem, że siła jest nie tam, gdzie mi się wydawało. Siła dla mnie to stawanie w prawdzie ze sobą, akceptacja i walka o jak najlepszą wersję siebie. Choćby nawet świat pouczał, że inne są drogi do szczęścia. Moja jest właściwa, bo tak czuję.
Ten czas pielgrzymowania to dla mnie jak skrzynia z darami, podpowiedziami jak postępować, co zmieniać w sobie, nad czym pracować, aż do następnego, daj Boże, kroku za krokiem do Najjaśniejszej Panienki, w tak pięknych okolicznościach przyrody. Mimo, że miałam mało okazji do fotografowania, to w mojej pamięci pozostaną piękne obrazy. DZIĘKUJĘ.
- – Uczestniczka
Dziękuję za tę pielgrzymkę.
Nabrałam mocy i zostałam pocieszona w strapieniu jakim jest uzależnienie córki.
Od początku szłam dla Maryi niosąc do Niej ważne intencje, przede wszystkim trzeźwość
naszej córki, w trakcie marszu nie straciłam ani ducha, ani wiary, że dojdę. Przypisuję to nie
tylko modlitwie przyjaciół i osobistej decyzji, ale także towarzystwu męża i wspólnocie
rodziców, terapeutów i pacjentów jaka się wytworzyła (to niezbyt trafne słowo) w czasie tej
pielgrzymki.
Dziękuję za przykład miłości i poświęcenia jaki zobaczyłam w terapeutach, kapłanach i
rodzicach pacjentów i neofitów z Karanu.
Tego nie da się zaimprowizować.
To wspólne przebywanie, które jest uporządkowane, przemyślane i oparte o wymogi
terapeutyczne, trud chodzenia, brak wygód i rozpraszaczy oraz troskę organizatorów, które to
są połączone z prawdziwym i szczerym wysiłkiem rodziców chcących wesprzeć swoje
uzależnione dzieci i nie mniejszym poświęceniem wszystkich terapeutów towarzyszących
pacjentom:
DOTKNĘŁO MOJEGO SERCA i mam nadzieję pozostanie ze mną na zawsze.
Dziękuję za Waszą pracę w Karanie.
To nie jest jedyna refleksja dotycząca pielgrzymki na Jasną Górę z Karanem w 2023r.
Za bezcenny uważam wymiar modlitewny i pokutny ale równocześnie:
WYMIAR TERAPEUTYCZNY i GŁĘBOKO LUDZKI tego co się wydarzyło.
Rodzice rozmawiający ze sobą, z dziećmi, pojednanie między nimi, rodzeństwa idące w
intencji brata czy siostry oraz prawdziwe i motywujące do zmiany konferencje i świadectwa. Podjęłam decyzję o nie ustawaniu w pracy nad sobą.
Dziękuję Bogu za Was!
- – Uczestniczka
Jednym z owoców pielgrzymowania było zawiązanie w 2014 roku, Światowej Róży Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Osób Uzależnionych i Rodzin w Potrzebie.
wróć do zakładki Piesze pielgrzymki na Jasną górę