PORADNICTWO I TERAPIA

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA

Terapia indywidualna umożliwia analizę własnej historii życia i dotarcie do przyczyn leżących u podstaw nieprawidłowych reakcji, np. zepchniętych do podświadomości lęków czy urazów z dzieciństwa. Podczas spotkań terapeuta towarzyszy uczestnikowi spotkań w procesie poznawania siebie, w dokładnej analizie tego, co w danym momencie jest jego źródłem niepokoju,  problemów, cierpienia oraz tego, jaki wpływ na bieżącą sytuację mają doświadczenia z przeszłości.


PSYCHOTERAPIA GRUPOWA

Psychoterapia grupowa polega na regularnym uczestnictwie w spotkaniach grupy osób, wraz z jednym lub dwoma psychoterapeutami. Ma na celu rozwiązanie wewnętrznych konfliktów.


PORADNICTWO RODZINNE

Poradnictwo rodzinne obejmuje szeroko rozumiane problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy wychowawcze w rodzinach naturalnych i zastępczych oraz problemy opieki nad osobą posiadającą problem z uzależnieniem. Poradnictwo rodzinne kieruje swoje zaproszenie do osób, które chcą wzmacniać więzi rodzinne i doskonalić umiejętności oraz pielęgnować potencjał, który stwarza rodzina. Są to działania profilaktyczne, których celem jest wzmocnienie trwałych relacji dających satysfakcję poszczególnym członkom rodziny, a także świadome rodzicielstwo.


TERAPIA PAR

Spotkania polegające na rozumieniu funkcjonowania każdego z partnerów, prowadzące do przebudowy relacji pomiędzy nimi i pogłębienia wzajemnej komunikacji. Terapia skierowana jest do par przeżywających trudności i konflikty, z jednoczesnym założeniem, że obojgu partnerom zależy na porozumieniu i polepszeniu ich relacji. To zaproszenie dla par w kryzysie oraz par, które chcą lepiej poznać i zrozumieć siebie oraz wzajemną relację.


COACHING INDYWIDUALNY I RODZINNY SPOŁECZNY

Coaching jest interaktywnym systemem wsparcia osób znajdujących się w sytuacji niepewności, kryzysu związanego ze swoją teraźniejszością i przyszłością. Prowadzony jest przy wykorzystaniu metod wspierających jednostkę w podejmowaniu działania na rzecz zamierzonej zmiany, w oparciu o podejście holistyczne, interdyscyplinarne wykorzystujące klasyczne narzędzia coachingowe, metody mentoringowe, oddziaływania psychoterapeutyczne.

Formy pracy coacha mają charakter indywidualny i grupowy, zmierzają do realizacji celu, jakim jest dobrostan jednostki oraz całej rodziny, a nie rozwiązywanie sytuacji kryzysowych. Jednocześnie pozwalają na tematyzowanie zagadnień związanych ze zmianą osobistą oraz rodzinną, zasobami, relacjami, zarządzaniem konfliktami i komunikacją. Poruszają zagadnienia tworzenia właściwego balansu życiowego między rodziną a życiem osobistym i zawodowym, także w kontekście realizacji celów indywidualnych oraz rodzinnych, a także hierarchii tych celów.

Spotkania odbywają się zarówno z całym systemem rodzinnym jak i z poszczególnymi osobami.


FAMILY BALANCE COACHING – FBC jest formą wsparcia, która ma na celu poznanie własnych kompetencji, równoważenia życia rodzinnego/ osobistego i życia zawodowego oraz internalizacji tych kompetencji w wewnętrzny świat wartości, a co za tym idzie wykorzystywanie nabytych umiejętności w życiu codziennym.

Założenia teoretyczne koncepcji Family Balance Coaching FBC zwracają się w stronę perspektywy zasobów i wzajemnego ubogacania się życia zawodowego i rodzinnego. Proces FBC koncentruje się wokół wzmocnienia i nabycia kompetencji, które umożliwią równoważenie życia zawodowego i rodzinnego. W tym podejściu równowaga pomiędzy pracą a rodziną jest postrzegana jako jedna z kluczowych kompetencji społecznych, którą można wzmacniać, nabywać.


PORADY DIAGNOSTYCZNE

Polegają na rozeznaniu przyczyny rodzącej kryzys. W swojej zamkniętej formie poszukują i wskazują możliwości rozwiązania niepokojących sytuacji.

 


CASE MENAGEMENT

W realizacji pomocy udzielanej w placówkach Stowarzyszenia Karan stosujemy elementy metody zarządzania przypadkiem (z ang. case management) jako jednej z ważniejszych innowacji na polu zdrowia psychicznego i opieki środowiskowej.

Zarządzanie przypadkiem kładzie nacisk na identyfikację potrzeb osoby i możliwych sposobów zaspokojenia ich w oparciu o zasoby istniejące w jej środowisku rodzinnym i społecznym. Metoda przewiduje wsparcie klienta na każdym etapie pomocy oraz monitorowanie całości tego procesu.

Podstawowe zadania w pracy metodą zarządzania przypadkiem to:

1.  diagnoza– obejmuje zbieranie informacji dotyczących pilnych do rozwiązania problemów osoby oraz analizowanie możliwości ich rozwiązania w oparciu o jej słabe i silne strony oraz aktualne potrzeby;

2. planowanie – polega na stworzeniu indywidualnego planu uwzględniającego w jaki sposób i w jakim czasie potrzeby osoby mogą zostać zaspokojone;

3. łączenie– ułatwianie osobie skorzystania z różnego rodzaju dostępnych form pomocy, oddziaływania, adekwatnie do jej potrzeb oraz możliwości środowiskowych;

4. monitorowanie– ewaluacja procesu zmian, postępów i trudności osoby w okresie korzystania z pomocy;

5. występowanie w interesie osoby– wspieranie osoby i całego procesu proponowanych i zachodzących zmian.

Zgodnie z metodą zarzadzania przypadkiem osoba korzystająca z pomocy nie jest bierna, pozbawiona wpływu lecz zaangażowana w rozwiązywanie swoich problemów. Oczekuje się od niej aktywności, współpracy, bazuje na jej mocnych stronach i zachęca do podejmowania odpowiedzialności za proces zmian. Uczestnik programu jest ekspertem w zakresie własnych potrzeb i świata wartości.

Metoda zarządzania przypadkiem znajduje zastosowanie na różnych etapach naszej pracy z klientem/ pacjentem, który planuje podjąć się udziału w proponowanych formach pomocowych:

na etapie poszukiwania odbiorców – wykazujemy aktywność poszukując ich w dostępnym nam środowisku – wykłady, prelekcje, szkolenia w szkołach, instytucjach, parafiach itd.

w okresie poprzedzającym wsparcie – pomagamy w redukowaniu barier zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, utrudniających osobie/ rodzinie, które zgłosiły akces udziału w programie podjęcie oddziaływań pomocowych;

w trakcie podjętych działań o charakterze pomocowym – pomagamy w rozwiązywaniu bieżących problemów utrudniających podjęcie pracy nad sobą, jej kontynuowanie;

po zakończeniu oddziaływań pomocowych – otaczamy uczestnika programu wsparciem monitorującym wdrażanie wprowadzonych zmian w obszarze osobistym/ zawodowym.

OFERTA PLACÓWEK STOWARZYSZENIA KARAN

Bełchatów Pobierz ofertę belchatow@karan.pl 571 429 101 / 571 429 104
Elbląg Pobierz ofertę karan@karan.elblag.pl 885 496 949
Kalisz Pobierz ofertę kalisz@karan.pl 62 741 41 97
Radom i Bogucin Pobierz ofertę radom@karan.pl / bogucin@karan.pl 48 360 46 05 /  502 559 250
Rzeszów Pobierz ofertę poradnia.rzeszow@karan.pl 17 862 13 14
Szczytno Pobierz ofertę szczytno@karan.pl 789 090 831 / 668 660 674
Warszawa Pobierz ofertę karan@karan.pl 800 120 289
Wrocław Pobierz ofertę osrodek.wroclaw@karan.pl 71 349 15 56

Potrzebujesz Pomocy psychologicznej?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
za pomocą formularza.



     

    Skip to content