CELE STATUTOWE STOWARZYSZENIA KARAN

Cele statutowe Stowarzyszenia KARAN to:

1. Przeciwdziałanie wszelkim uzależnieniom chemicznym i behawioralnym szerzącym się wśród dorosłych, młodzieży i dzieci.
2. Propagowanie wzorca trwałej i zdrowej moralnie rodziny i społeczeństwa.
3. Udzielanie wszechstronnej pomocy osobom znajdującym się w kryzysie.
4. Udzielanie wszechstronnej pomocy osobom uzależnionym lub zagrożonym uzależnieniem oraz ich rodzinom, a także wykluczonym i społecznie zaniedbanym.
5. Udzielenie wszechstronnej pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym.
6. Kształtowanie umiejętności prospołecznych, zdrowego i aktywnego trybu życia.
7. Ułatwianie powrotu do społeczeństwa oraz udzielanie pomocy w kierunku zmiany zachowań ryzykownych, w tym redukcji szkód, osobom uzależnionym, zagrożonym uzależnieniem i wykluczeniem społecznym.
8. Wypracowanie skutecznych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się uzależnień, bezdomności, przemocy i agresji, przestępczości, a także wykluczenia społecznego.
9. Upowszechnienie wiedzy o społecznych kosztach i skutkach uzależnień oraz innych zachowań ryzykownych, ich psychologicznym i społecznym podłożu oraz o chorobie AIDS.
10. Rozwijanie współpracy z władzami i organami administracji państwowej, samorządowej i międzynarodowej, organizacjami pozarządowymi, kościołami
i związkami wyznaniowymi w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom, bezdomności, agresji, przemocy, przestępczości, wykluczeniu społecznemu, promowania rozwoju osobistego, aktywizacji zawodowej i społecznej oraz integracji międzypokoleniowej.
11. Kształtowanie postaw abstynenckich i zaangażowania w realizację celów społecznie pożytecznych.
12. Rozwijanie postaw nastawionych na aktywne pomaganie ludziom potrzebującym, starszym, bezdomnym, a w szczególności uzależnionym i zagrożonym uzależnieniem, nosicielom wirusa HIV, narażonym na agresję i przemoc oraz wykluczenie społeczne.
13. Promocja narodowej i lokalnej kultury oraz tradycji.
14. Ochrona i promocja zdrowia.
15. Promocja kultury fizycznej, sportu, krajoznawstwa oraz ekologii.
16. Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej oraz reintegracji.
17. Działalność na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego, ograniczenia przestępczości, rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej.
18. Promocja działań wolontarystycznych i samopomocowych.
19. Wzmacnianie więzi międzypokoleniowych.
20. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury pomocy społecznej, ochrony zdrowia oraz rozwój zawodowy kadr pomocy społecznej, nauki, oświaty oraz zdrowia i porządku publicznego.
21. Propagowanie i rozwijanie integracji społecznej oraz obywatelskiego uczestnictwa
w zaspokajaniu ludzkich potrzeb.
22. Działalność w zakresie zwiększania szans osób i środowisk zagrożonych wykluczeniem na płaszczyźnie społecznej i zawodowej.
23. Działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju ludzi młodych, kreująca obywatelskie wartości i prospołeczne wzorce zachowania.
24. Działalność upowszechniająca dobre i innowacyjne praktyki oddziaływań pomocowych wobec osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ich najbliższego otoczenia.
25. Działalność na rzecz rozwoju innowacyjnych form edukacji i kształcenia, wsparcia zdrowotnego, socjalnego, terapeutycznego, psychopedagogicznego.


CELE STATUTOWE REALZIOWANE SĄ PO PRZEZ:

Powyższe cele działalności realizowane są w następujących formach placówek oraz projektów:

1. Współdziałanie z właściwymi jednostkami organizacyjnymi służby zdrowia, pomocy społecznej i edukacyjnymi z administracją państwową oraz samorządową w dziedzinie profilaktyki, promocji zdrowia, redukcji szkód, zapobiegania problemom społecznym, aktywizacji i reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem.
2. Organizowanie konferencji, seminariów i szkoleń przygotowujących do prowadzenia działalności w zakresie niwelowania problemów społecznych oraz promowania postaw prospołecznych i obywatelskich.
3. Współpracę z organizacjami pożytku publicznego, kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami specjalistycznymi krajowymi i zagranicznymi
w zakresie realizacji celów Stowarzyszenia.
4. Tworzenie placówek: niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej i społecznej, zakładów leczniczych, placówek rehabilitacyjno–readaptacyjnych, poradni, świetlic, klubów terapii zajęciowej, klubów integracji, spółdzielni socjalnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-leczniczych, wsparcia środowiskowego, wsparcia dziennego, punktów informacyjno–konsultacyjnych, diagnostycznych, dziennego i całodobowego pobytu, młodzieżowych ośrodków resocjalizacyjnych, wychowawczych i socjoterapeutycznych, szkoleniowych, dokształcania i doradztwa zawodowego, integracji społecznej i międzypokoleniowej dla osób objętych celami Stowarzyszenia.
5. Tworzenie Oddziałów terenowych Stowarzyszenia.
6. Prowadzenie i inspirowanie działalności szkoleniowej, publikacyjnej i wydawniczej, edukacyjnej, artystycznej, kampanii społecznych oraz współdziałanie ze środkami masowego przekazu.
7. Prowadzenie działań promujących alternatywne wzorce wobec uzależnień, agresji
i przemocy oraz pozytywne społecznie formy aktywności.
8. Prowadzenie działań przeciwdziałających przyczynom przestępczości oraz pomoc ofiarom i sprawcom przestępstw.
9. Prowadzenie własnych badań w zakresie celów Stowarzyszenia.
10. Inicjowanie form samopomocy wśród osób starszych i dorosłych, młodzieży, rodzin
i bliskich osób zagrożonych uzależnieniem, uzależnionych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
11. Podejmowanie inicjatyw mających na celu integrowanie środowisk młodzieżowych, rodzinnych i szkolnych w podejmowaniu działań mogących minimalizować środowiskowe i interpersonalne przyczyny uzależnień, agresji, przemocy oraz wykluczenia społecznego.
12. Pozyskiwanie środków finansowych i rzeczowych, dotacji i darów od osób fizycznych oraz prawnych, krajowych i zagranicznych.
13. Świadczenie pomocy duchowej, moralnej, psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej, medycznej, rzeczowej, finansowej, prawnej i socjalnej osobom objętym celami Stowarzyszenia.
14. Organizowanie kolonii, obozów i turnusów terapeutycznych, rekreacyjnych
i socjoterapeutycznych, rajdów innych form wypoczynku i aktywności dla osób objętych celami Stowarzyszenia.
15. Tworzenie dziecięcych, młodzieżowych i rodzinnych klubów z programem nauki umiejętności prospołecznych.
16. Tworzenie klubów, domów opieki społecznej i dziennego pobytu dla osób starszych oraz wykluczonych społecznie.
17. Opracowywanie i realizowanie programów edukacyjnych, informacyjnych, zdrowotnych oraz społecznych o zasięgu lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym.
18. Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć z organami administracji państwowej, samorządowej i organizacjami społecznymi, kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizowanie akcji charytatywnych, różnorodnych form społecznych
i instytucjonalnych działań w celu rozwiązywania problemów społecznych, ksenofobii i wykluczenia społecznego.
19. Prowadzenie działalności leczniczej oraz w zakresie pomocy społecznej.
20. Prowadzenie działalności na rzecz osób z zaburzeniami zachowania, chorych psychicznie oraz ich rodzin i bliskich.
21. Tworzenie i prowadzenie środków masowego przekazu.
22. Prowadzenie działań propagujących idee w zakresie aktywizacji zawodowej, społecznej, obywatelskiej, ekonomicznej oraz rozwoju integralnego.

 


Pobierz
Statut w formie PDF

 

 

Skip to content