Uniwersytet Trzeciego Wieku – Stowarzyszenie Karan

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku został powołany uchwałą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotyczny Karan z dnia 8 grudnia 2008r. jako forma placówki szkoleniowej, edukacyjnej oraz oświatowej kształcenia osób dorosłych, które nie wiążą się z Uniwersytetem na zasadach formalnego toku studiów wyższych, a odczuwają potrzebę kultywowania wysiłków poznawczych oraz rozwoju intelektualnego.

Uniwersytet Trzeciego Wieku, jest organizowany dla osób starszych, poszukujących przestrzeni do realizacji swoich pasji zawodowych i towarzyskich.

Działania realizowane w programie Uniwersytetu mają na celu zwiększać szansę prowadzenia przez najstarsze pokolenie aktywnego, samodzielnego i niezależnego życia tak długo, jak to tylko możliwe z punktu widzenia zachowanego potencjału zdrowotnego, sprawności oraz osobniczych możliwości.

Projekt ma na celu przede wszystkim dowartościowanie starości oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu ludzi w podeszłym wieku.


Cele Programu:

Głównym celem UTW KARAN jest zwiększenie aktywności społecznej  seniorów. Aktywizacja ta odbywa się poprzez cele szczegółowe takie jak:

Podnoszenie i uzupełnienie wiedzy jako formy edukacji permanentnej.
Podnoszenie kompetencji językowych.
Rozwój umiejętności informatycznych.
Wzmacnianie aktywności intelektualnej i sprawności fizycznej.
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i kulturalnemu.
Rozwój lokalnych działań wspierających aktywność osób starszych.
Animacja działań samopomocowych i wolontariatu.

Powyższe cele realizowane są poprzez:

Udział seniorów w regularnie odbywających się zajęciach i wykładach tematycznych oraz spotkaniach informacyjno-integracyjnych.

Udział seniorów w projektach Pracownia Dobrostanu oraz imprezach okolicznościowych takich jak – Dzień Kobiet, spotkania z okazji świąt i rocznic, zakończenia i rozpoczęcia  roku akademickiego.

Udział w warsztatach dotyczących  wolontariatu i możliwości samopomocy. Wolontarystyczne prowadzenie przez seniorów zajęć dla studentów UTW.


Oferta zajęć:

UTW oferuje uczestniczącym seniorom nie tylko miłe spędzanie czasu w gronie rówieśników, ale również rozwój wiedzy, umiejętności i talentów. Zajęcia  w których uczestniczą nasi Studenci to:

 

UTW w Stowarzyszeniu Karan to miejsce, gdzie seniorzy znajdą wsparcie, inspirację i możliwości do dalszego rozwoju, będąc aktywnymi i wartościowymi członkami społeczności.

Seniorzy UTW KARAN uczestniczą  również w projektach promujących Warszawę i Mazowsze (wycieczka do Żelazowej Woli) oraz wyjazdach integracyjnych i edukacyjnych  (Spała, Kraków, Zakopane)


Udział seniorów w projektach

W ramach przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i kulturalnemu nasi seniorzy brali udział w projektach promujących ideę integracji  międzypokoleniowej  –  Akademia Twórczej Aktywności, Senior – Mentorem, Pracownia Dobrostanu.  W projektach tych zaangażowana była grupa studentów UTW, pacjenci ośrodków readaptacyjnych dla osób uzależnionych w Warszawie, Radomiu oraz Bogucinie i Wrocławiu. W ramach działań  Akademii Twórczej Aktywności odbywały się międzypokoleniowe zajęcia artystyczne (plastyczne, muzyczne i taneczne), grupy wsparcia pracujące metodą Action Learning oraz wykłady z zakresu uzależnień. W projekcie Senior – Mentor, odbywały się warsztaty filmowe, teatralne wykłady z tematyki uzależnień i różnic pokoleniowych. Seniorzy – byli również merytorycznie przygotowywani do podjęcia się roli Mentora poprzez efektywne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Organizowane były również wyjścia do kina, teatru i muzeum oraz uczestnictwo w imprezach sportowych np. zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Projekt Pracownia Dobrostanu stanowił formę pozamedycznej pomocy w sytuacji poczucia izolacji i trudności psychicznych po przebytym okresie pandemii covidowej. W ramach projektu seniorzy korzystali z psychoterapii indywidualnej, sesji coachingu, grupy wsparcia oraz kształtowania umiejętności prospołecznych. W celach integracji oraz relaksacji uczestnicy korzystali z kilkudniowych wyjazdów poza Warszawę.

Jednym z efektów tych projektów jest tradycja wspólnych spotkań świątecznych,  wszystkich grup wiekowych razem (seniorzy, rodzice, pacjenci). Spotkaniom tym towarzyszy bardzo miła atmosfera, poczucie integracji, tworzenia wspólnoty, bliskości i wzajemnej uważności.


Refleksje naszych studentów

 

„Już od kilku lat uczęszczam na UTW. Jestem bardzo zadowolona, odpowiada mi taka forma spędzania czasu, którego na emeryturze mam dużo. Poznałam nowe koleżanki. Odpowiadają mi tematy poruszane na wykładach. Korzystam z różnych zajęć, szczególnie z gimnastyki.”
„Czuję się tu młodo, radośnie. Nauczyłam się obsługi telefonu, komputera i języka angielskiego. To wspaniałe spotkania, wspaniali wykładowcy. Uczymy się, bawimy, miło spędzamy czas.”
„Bardzo przyjemne i miłe były spotkania integracyjne z młodzieżą przy ul. Grodzieńskiej. Spotkania z młodzieżą nas odmłodziły, pozwoliły wrócić do naszych młodych czasów”
„Uczestniczę w zajęciach UTW – ATA drugi rok. Jestem z zajęć i wykładów bardzo zadowolona. Uczestniczyłam w Programie „Senior Mentorem” (z pacjentami z ul. Grodzieńskiej). Z tych spotkań wyniosłam dużo radości, bo młodzież była bardzo miła, kulturalna i miałam nadzieję, że  Oni  też coś od nas „dostali”. ‘’
„Co daje mi Uniwersytet KARAN? Jestem studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku od wielu lat. Najbardziej interesuje mnie psychologia, ale też rozwiązywanie konfliktów rodzinnych, zajęcia muzyczne i plastyczne. Na zajęciach tych zgłębiam swoją wiedzę. Jestem wdową, a moje dzieci mieszkają poza granicami Polski, a ja integrując się z ludźmi, nie czuję się samotna.”
„Jeżeli jesteś samotny, smutny, sfrustrowany, przyjdź do UTW KARAN. To wspaniała grupa ludzi, pełnych energii, pomysłów i radości życia. Uczymy się w ramach Akademii Artystycznej Aktywności, bawimy się, śpiewamy. Mamy fachowych , miłych i życzliwych seniorom wykładowców, którzy mobilizują nas do wspólnej aktywności. Chór, gimnastyka, zajęcia taneczne, komputer. A przede wszystkim języki – francuski i angielski i hiszpański. Na starość zostaniemy poliglotami. Ale gdzie ta starość? Przecież my jesteśmy jeszcze młodzi i pełni planów na życie.”
„Jestem bardzo zainteresowana zajęciami Artystycznej Akademii Aktywności. Chodzę, gdy mogę, bo dzielę obowiązki babci Michała i Stasia. Bardzo ciekawe zajęcia z filozofii, finansów oraz zajęcia organizacyjno –integracyjne.”

Udział w kształtowaniu polityki senioralnej oraz udział w imprezach organizowanych dla seniorów

 

Przedstawiciele UTW KARAN regularnie uczestniczą w posiedzeniach Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W czerwcu każdego roku, reprezentacja naszego uniwersytetu uczestniczy w Paradzie Seniorów i Pikniku Pokoleń.

 

 

 

 

 

 

 


Wybrane wyniki ankiety satysfakcji studentów UTW KARAN (2023 rok)

 

Czy któryś z niżej wymienionych aspektów Pana/Pani życia uległ pozytywnej zmianie w związku z przynależnością do UTW?

 

 

 


Każdy słuchacz UTW dokonuje wyboru uczestnictwa w zajęciach proponowanych w programie:

1/ wykłady i zajęcia tematyczne dot. historii i sztuki, biografii, ważnych wydarzeń;

2/ zajęcia językowe – j. angielski, francuski, hiszpański

3/ zajęcia komputerowe i socjalmediów – grupowe i indywidualne konsultacje

4/ zajęcia rekreacyjne – gimnastyka

5/ coaching indywidualny

6/ zajęcia z zakresu wspierania pamięci

7/ zajęcia rozwoju osobistego z psychologiem

8/ indywidualne konsultacje psychologiczne, możliwość podjęcia terapii indywidualnej

9/ zajęcia integracyjne – wyjścia do kina, teatru, udział w wystawach

10/ uroczyste obchodzenie świąt i wydarzeń patriotycznych.

11/ chór

 Program „Uniwersytet Trzeciego Wieku  KARAN

 – Akademia Aktywnego  Seniora na warszawskiej Pradze”

 

Program jest współfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy.
Nr umowy  UMIA/PS/B/VI/3/10/347/2022-2025 z dnia 21.10.2022r.Program jest skierowany do seniorów warszawskiej Pragi oraz innych dzielnic. Oferuje nie tylko miłe  spędzanie czasu w gronie rówieśników, ale również rozwój wiedzy, umiejętności i talentów.Odbiorcami programu są kobiety i mężczyźni od 55 roku życia.Zajęcia, w których można uczestniczyć to: zajęcia komputerowe,[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” lektoraty językowe (angielski i francuski, hiszpański),

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” zajęcia usprawniające ruchowo (gimnastyka i spacery tematyczne po Warszawie),

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” taniec w kręgu,

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” zajęcia muzyczne (chór),

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” integracyjne spotkania międzypokoleniowe,

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” wycieczki edukacyjne,

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” wykłady i seminaria (historia, psychologia),

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” zajęcia ćwiczące funkcje poznawcze (koncentracja i pamięć),

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” seminaria tematyczne (psychologia pozytywna, historia Hiszpanii, obyczaje Polski i świata),

[icon name=”angle-right” style=”solid” class=”” unprefixed_class=”” wyjścia do kina i teatru.

 

Wykwalifikowana i doświadczona w pracy z osobami starszymi kadra, zapewnia miłą atmosferę, wiedzę  i dostosowanie poziomu zajęć do możliwości uczestników.

 

W naszej placówce uczestnicy mogą również skorzystać z:

konsultacji psychologicznych, pedagogicznych

sesji coachingu indywidualnego i rodzinnego

interwencji kryzysowych, sesji terapeutycznych

 

Wszystkie prowadzone w ramach programu działania są bezpłatne.

 

Zapisy telefonicznie: 22 408 80 24, 601131742

lub mailowo:  bożena.bereda@karan.plgrazyna.borowska@karan.pl

 

Zajęcia UTW odbywają się w Placówce Stowarzyszenia na warszawskiej Pradze –

1/ul .Targowa 15 lok. 2 tel. 22 408 80 24,

2/sala wykładowa Zarząd Prowincjalny XX, Pallotynów ul. Skaryszewska 12,

3/zajęcia językowe – j. francuski – Placówka ul. Szanajcy 16 lok. 56,

4/integracja międzypokoleniowa CIK ul. Grodzieńska 65.


Chcesz dołączyć do Uniwersytetu Trzeciego Roku?

UDZIAŁ W ZAJĘCIACH JEST BEZPŁATNY!

Zajęcia odbywają się od października do czerwca, w trzech lokalizacjach:
ul. Targowa 15/2,
ul. Skaryszewska 12
ul. Andersa 13.

Wszystkie zainteresowane osoby mogą się zgłaszać się do placówki Karan przy ul. Targowej 15/2 lub skontaktować się telefonicznie pod numerem 22 408 80 24.

Wykwalifikowana i doświadczona w pracy z osobami starszymi kadra, zapewnia miłą atmosferę, wiedzę  i dostosowanie poziomu zajęć do możliwości uczestników.

ZAPRASZAMY!         

Kontakt

Miasto: Warszawa

Koordynator: Grażyna Borowska

Tel: 22 408 80 24

Biuro UTW 
ul. Targowa 15 2/3
03-727 Warszawa

 

Skip to content