Program Grundvig – Uczenie się przez całe życie
„Kulturowa różnorodność bogactwem Europy”
W dniach 1-3 października 2009 roku w Warszawie odbyły się warsztaty pod tytułem „Kulturowa różnorodność bogactwem Europy” w ramach programu Grundviga „Uczenie się przez całe życie”. Spotkanie w Warszawie było poświęcone językowi ojczystemu. Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN. W warsztatach uczestniczyło 25 osób.
Koordynatorem projektu jest niemiecka organizacja Chrześcijańska Inicjatywa Międzynarodowego Uczenia się (CIL). W projekcie biorą udział następujący partnerzy: Katolicka Szkoła Pracowników Socjalnych w Berlinie (Niemcy), Biuro Seniorów w Winkelsmuhle (Niemcy), Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN (Polska), Konya II Milli Egitim Mudurlugu (Turcja), Directia Generala De Asisitenta Sociala Si Protectia Copilului (Rumunia), Kaunas Professional Training Center for Service Business Specialists (Litwa).
Partnerstwo na rzecz nauczania jest międzykulturowym szkoleniem z zakresu metod radzenia sobie z napięciami wynikającymi z różnorodności oraz różnic kulturowych. Celem jest sprawdzenie i ocena metod uczestnictwa w projektowaniu procesów nauczania w zakresie rozwoju zasobów ludzkich oraz kształceniu dorosłych, co umożliwia ocenę zachowań dotyczących uwrażliwiania na różnorodność i różnice kulturowe.
Wrażliwość kulturowa jest uważana za podstawową umiejętność pracowników socjalnych oraz kompetentnych wolontariuszy pracującymi z osobami dorosłymi w trudnych sytuacjach życiowych. Program jest realizowany przez sześć organizacji z Niemiec, Polski, Litwy, Austrii, Rumunii i Turcji, zajmujących się pracą socjalną i działaniami w lokalnych społecznościach oraz edukacją osób dorosłych, z grupami osób pokrzywdzonymi przez los. W ramach projektu są zorganizowane spotkania zwane „warsztatami dialogu międzykulturowego”. W sumie odbędzie się pięć spotkań. Ich tematyka będzie obejmowała następujące zagadnienia: „rodzina”, „zdrowie”, „język ojczysty”. W trakcie zajęć zostaną wykorzystane metody otwartej przestrzeni, symulacji oraz mediacji międzykulturowej.
PROJEKTY W RAMACH WSPÓŁPRACY:
Projekt 2008-2010 – 2008-1-DE2-GRU06-00006 6 Tytuł projektu: „Kulturelle Vielfalt in Europa: Wie kriegen wir das alles unter einen Hut?” |
Projekt 2011-2013 2011-1-DE2-GRU06-07771 5 Tytuł projektu: „Die Not mit denen, die anders sind” Dialog zum Artikel 14 der Europaischen Menschenrechtskonvention.” |
PODSUMOWANIE PROGRAMU 2008-2010
Projekt 2008-2010 – 2008-1-DE2-GRU06-00006 6
Tytuł projektu: „Kulturelle Vielfalt in Europa: Wie kriegen wir das alles unter einen Hut?”
„Kulturowa różnorodność bogactwem Europy: Jak to wszystko pomieścić pod jednym dachem” to Projekt Partnerski Grundtvig realizowany przez Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN w latach 2008-2010, w ramach współpracy międzynarodowej.
Koordynator Projektu: Christliche Initiative Internationales Lernen e.V. Frankfurt/ Niemcy Partnerzy: Karatay Ilce Milli Egitim Müdürlügü /Konya-Turcja, General Direction for Social Assistance and Child Protection – Bihor /Oradea-Rumunia , Kaunas Profesional Training Center for Business Service Specialists Kaunas /Litwa, SOMM – Selbstorganisation von und für Migrantinnenund Musliminnen /Graz- Austria,
Partnerstwo zostało zaplanowane jako międzynarodowy trening, który miał na celu naukę lepszego radzenia sobie z napięciami jakie wynikają z wielokulturowej różnorodności. Celem partnerstwa było wypracowanie i ewaluacja nowych metod, które mogą zostać wykorzystane w kształceniu dorosłych w kontekście zwiększania umiejętności pracy z grupą wielokulturową. Wrażliwość na różnice kulturowe jest jedną z kluczowych kompetencji interpersonalnych, którą powinni posiadać wszyscy ludzie pracujący w sektorze pomocy społecznej, pracujący z młodzieżą i dorosłymi znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej. Członkami partnerstwa były organizacje pozarządowe, organizacje z sektora pomocy społecznej oraz szkoły wyższej zajmujące się pracą z grupami wykluczonymi społecznie z Niemiec, Litwy, Polski, Austrii, Turcji i Rumunii.
Podczas trwania partnerstwa zrealizowanych zostało pięć spotkań, które odbyły się w duchu „warsztatu pogłębiania kompetencji za pomocą międzykulturowego dialogu”. Podczas spotkań partnerskich poruszane były następujące tematy „rodzina”, „zdrowie”, „język ojczysty”. Metody wykorzystane podczas spotkań to metoda open space, psychodrama i międzykulturowa mediacja. Kulturowe napięcia były systematycznie wykorzystywane do pogłębiania kluczowych kompetencji jakimi są tolerancja i szacunek dla różnorodności. W kończącej wspólne spotkania meta-ewaluacji podczas warsztatów wypracowano zeszyt opisujący metody pracy podczas spotkań, w celu zaadoptowania poznanych metod do obszarów działalności poszczególnych organizacji partnerskich. Zachęcamy do zapoznania się z naszym produktem który załączamy w osobnym pliku.
Zobacz BROSZURE PODSUMOWUJĄCA PROJEKT