Od 1990 roku KARAN organizuje kolonie letnie dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. Dużą grupę uczestników stanowią dzieci, które w ciągu roku szkolnego biorą udział w zajęciach prowadzonych w Świetlicach Socjoterapeutycznych KARAN, znajdujących się na terenie całej Polski.

Program kolonii dostosowany jest do wieku i indywidualnych potrzeb uczestników. Obejmuje on program religijny CREDO, mający na celu tworzenie i rozwijanie wrażliwej duchowości, psychologiczne zajęcia integracyjne, zajęcia ruchowo-muzyczne, wypoczynek nad wodą, wycieczki krajoznawcze, ogniska, grę na instrumentach i wiele innych atrakcji. Dzieci uczestniczą również w Treningu Zastępowania Agresji TZA-ART, który ma na celu nauczenie umiejętności prospołecznych oraz asertywności.

Cele religijne, terapeutyczne i edukacyjne wypoczynku mogą być realizowane dzięki nawiązaniu bliskich kontaktów dzieci między sobą, kontaktów z opiekunami oraz pracy indywidualnej i grupowej psychologów.

Kadrę wychowawców i pracowników zajmujących się organizacją akcji zawsze wspierają wolontariusze.

W 2002 r. akcją letnią objęte były dzieci oraz młodzież ze świetlic prowadzonych przez Stowarzyszenie w Warszawie, Kaliszu, Elblągu, Rzeszowie i Radomiu. Z kolonii skorzystało ok. 570 dzieci. Wakacje stanowiły przedłużenie oddziaływań profilaktycznych realizowanych w ciągu całorocznej pracy w świetlicach. Podstawowym celem organizowanej akcji letniej było dostarczenie dzieciom możliwości wypoczynku w atmosferze bezpieczeństwa, odreagowania stresów związanych z bardzo często trudną sytuacją w domu rodzinnym.


Dzieci podzielone były na małe grupki 5-8 osobowe, z którymi pracował jeden lub dwóch opiekunów. Zasadniczym trzonem pracy były kontakty z dziećmi w relacji z opiekunami, którzy w czasie roku szkolnego uczestniczyli w zajęciach szkoleniowych dotyczących potrzeb i zachowań dzieci oraz umiejętności prawidłowego komunikowania się z nimi. Program obozu obejmował tematykę związaną z całoroczną pracą w świetlicach i dostosowany był do potrzeb i wieku dzieci.


Wakacje były dla dzieci nie tylko okazja do uczestniczenia w zajęciach socjoterapeutycznych, ale przede wszystkim  okazją do odpoczynku po całorocznej nauce w szkole, odpoczynku od trudnej i stresującej sytuacji w domu, poznania nowych ludzi, nawiązywania ciekawych kontaktów z rówieśnikami, zaprezentowania swoich talentów przed gronem nowych osób, odwiedzenia pięknych  i ciekawych miejsc. Większość czasu dzieci spędzały na czynnym odpoczynku: wycieczkach, zabawach sportowych oraz grach terenowych na orientację. Organizowane były również spotkania na tzw. "pogodnych wieczorach"  z konkursami, śpiewami i skeczami,  wieczory przy ognisku z pieczonymi kiełbaskami i nauką nowych piosenek, codzienne wycieczki do lasu, kąpiele w rzece, spacery.


 W trakcie wypoczynku nastąpiła integracja dzieci i opiekunów ze wszystkich świetlic biorących udział w wyjeździe wakacyjnym.