Relacja z treningu ART dla
młodzieży - 6.03.2004 w Katowicach

 

Gdzie mieszka gniew?
By zapanować nad złością, trzeba ją najpierw w sobie umiejscowić. W tym celu uczestnicy rysują "miejsce zamieszkania" agresji. Flamastry przenoszą na brystol zaskakujące obrazy: złość lęgnie się w mózgu, siedzi w sercu. Wyraża się przez oczy ciskające pioruny, zaciśnięte pięści, nogę gotową do kopnięcia. Na rysunkach pojawiają się też krzywe zęby jako kompleksy prowadzące do wrogości, łaty na ubraniach symbolizujące biedę, zazdrość i frustrację. - Organy owładnięte złością będą najszybciej chore! - przestrzega trenerka. - Są też inne skutki. Ekonomiczne, bo zniszczone rzeczy kosztują. Prawne - można wylecieć ze szkoły. Międzyludzkie, gdyż nikt nie lubi agresywnych osób.

Zapanuj nad złością !
Trenerka opisuje pierwsze trudne sytuacje z życia uczestników warsztatu. Zaczyna od 17- letniego Michała z Katowic:- Kupiłem bilet na koncert, ale rodzice dali szlaban (według trenerki to tzw. wyzwalacz złości). Skoczyła mi gula w gardle (to symbol czyli objaw złości). Zakląłem w myślach (to tzw. monit, czyli myślenie o danej sytuacji). Wyszedłem trzaskając drzwiami (to tzw. reduktor czyli zewnętrzna reakcja). - Właściwym monitem byłoby zastanowienie się nad powodem zakazu, a zdrowym reduktorem rozmowa z rodzicami. ART- pomaga zmienić myślenie i zachowanie - mówi trenerka i zaprasza do treningu na "sucho".
Jak radzić sobie z cudzą agresją ? Dwie odważne to Milena i Sandra - siostry z Piekar Śl. Przedstawiają scenkę z własnego życia. Rozgrywa się w autobusie. Do środka wpadają pijani kibice. - Mała, pożycz parę groszy ! - zwraca się do Mileny jeden z nich(grany przez Sandrę)- Odczep się - mówi Milena. Agresor podnosi rękę...
Potem "aktorki" wychodzą na chwilę, by przygotować prospołeczne zakończenie.
Nie wiadomo, jakie zachowanie zadziała w tej chwili. Można prosić o pomoc kierowcę, grozić, że się wezwie policję, albo z humorem odpowiedzieć: "Nie mam kasy właśnie sama chciałam Cię o to prosić". Milena stosuje ostatnie rozwiązanie. - Nie ściemniaj każdy ma trochę grosza - mówi agresor- Nie mogę Ci pomóc - kończy stanowczo Milena. Agresor odpuszcza. Sposób zadziałał. - Podobała mi się jej pewność siebie - komentuje Agata z Bytomia.

Oczy szeroko otwarte
Uczestnicy wspólnie zastanawiają się, co dał im ten warsztat. - Wiem, że nie stracę zimnej krwi w trudnej sytuacji - cieszy się Milena, a 15 -letnia Julia dodaje: - Uświadomiłam sobie, że agresja to nie tylko uderzenie, ale też przeklinanie, ignorowanie innych czy plotka. Nawet mała kobietka może z tym wygrać.

Mini test...
Sprawdź jak  radzisz sobie z agresją:

Dowiedziałaś się, że koleżanka, której ufałaś, paskudnie Cię obgaduje.
Zła reakcja:
Wściekła dzwonisz do niej i robisz awanturę. Postanawiasz więcej z nią nie rozmawiać.
Dobra reakcja:
Prosisz ją o spotkanie i spokojnie tłumaczysz, że jej zachowanie sprawiło Ci dużą przykrość. Mówisz jej, by więcej tego nie robiła.


Młodsza siostra zniszczyła Twoją ulubioną sukienkę, która jej pożyczyłaś
Zła reakcja:
Krzyczysz na nią tak, że aż mama musi interweniować
Dobra reakcja:
Szkoda Ci sukienki, tłumaczysz sobie, że to tylko przedmiot. Zawsze możesz mieć drugą."

 - Fragment artykułu Agnieszki Leleniewskiej opublikowanego w majowym numerze Filipinki

Za poczęstunek dla młodzieży trenującej ART dziękujemy firmie

Mc Donald's