RODZICU !!!

 

1.    Nie zapominaj, że uzaleznienie jest przewlekłą chorobą. Jeśli chcesz pomóc w wyzdrowieniu, musisz zaakceptować ten fakt i przestać się wstydzić, że jesteś rodzicem narkomana.

 

2.      Nie możesz dłużej przychodzić z „pomocą” narkomanowi. Zacznij pozwalać mu na cierpienie i ponoszenie odpowiedzialności za każde następstwa jego uzależnienia.

 

3.      Nie możesz dłużej grozić. Zacznij mówić co myślisz i robić to co mówisz. Puste groźby pozwalają sądzić, że nie traktujesz poważnie tego co mówisz i można dalej Tobą manipulować.

 

4.      Nie możesz dalej przyjmować lub wyłudzać obietnic. Zacznij odrzucać je i przestań się liczyć z nimi w realnym życiu.

 

5.      Nie rób za uzależnionego niczego co mógłby zrobić sam. Nie usuwaj problemów bez dania mu szansy stawiania im czoła. Pozwól mu je rozwiązać bądź spraw, aby poniósł konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań (nieobecności w szkole, pracy, zaciągania długów, kradzieży, kłamstw). Dopiero wówczas będzie miał szanse zauważyć do czego doprowadziły narkotyki.

 

6.      Nie oczekuj natychmiastowego wyleczenia. Tak jak w każdej przewlekłej chorobie okres leczenia i rekonwalescencji jest długi. Możliwe są też nawroty choroby.

 

Rodzicu pamiętaj, jeśli chcesz osiągnąć swój cel musisz konsekwentnie stosować zasadę „twardej miłości”. Nie licz na natychmiastowy efekt. Dzisiejsza sytuacja w Twoim domu jest wynikiem wydarzeń, które gromadziły się długo. Teraz również do uzyskania zmiany potrzebne będą miesiące, a może nawet lata. Tylko osoby cierpliwe i konsekwentne mają szansę na sukces, który w końcu musi przyjść.